Dzień Bociana Białego w klasie Ia

Data: 1 czerwca, 2016

We wtorek, 31 maja 2016 r., obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Bociana Białego. To święto znane jest Polsce od 2003 roku, a przypada w wigilię Dnia Dziecka, czyli 31 maja. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bociana białego, a także na miejsce, jakie zajmuje on w polskim krajobrazie i kulturze.

Nasza przygoda z bocianami zaczęła się już w końcu marca, kiedy to rozpoczęliśmy internetowe obserwacje bocianiego gniazda w Przygodzicach na stronie www.bociany.ec.pl w ramach projektu „Blisko bocianów”. Każdy uczeń klasy Ia utworzył własny dzienniczek obserwacji, w którym dokonywał zapisków dotyczących pobytu ptaków na gnieździe oraz ich perypetii. Często po dłuższym weekendzie dzieci z wielkimi emocjami opowiadały o swoich obserwacjach oraz o spotkaniach z różnymi ptakami. Z tych wszystkich powodów postanowiliśmy w tym roku uroczyście zaakcentować Dzień Bociana Białego. Wszyscy uczniowie przyszli tego dnia ubrani w „bocianie” kolory (biały, czarny i czerwony), było nawet kilka długich, czerwonych dziobów oraz skrzydła. Wspólnie oglądaliśmy zdjęcia bocianów w locie, na żerowisku i na gnieździe. Rozmawialiśmy o wędrówkach tych ptaków (korzystając z mapy, na której zaznaczone zostały trasy ich przelotów do Afryki), ich zwyczajach, ulubionych smakołykach. Wraz z uczniami klasy IIa obejrzeliśmy film Artura Homana „Kraina 1000 bocianów”. Wykonaliśmy również sylwety bocianów korzystając z patyczków od szaszłyków oraz płatków kosmetycznych. Na koniec wykonaliśmy grupowe zdjęcie.

Cały dzień pełen był wrażeń oraz ciekawych, przyrodniczych doznań.