Dzień Bociana Białego w klasie 1a

Data: 4 czerwca, 2019

W czwartek 30 maja uczniowie klasy Ia obchodzili Dzień Bociana Białego. To święto znane jest Polsce od 2003 roku, a przypada w wigilię Dnia Dziecka, czyli 31 maja. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bociana białego, a także na miejsce, jakie zajmuje on w polskim krajobrazie i kulturze. Naszym gościem był Paweł T. Dolata z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego, prowadzący od 1994 r. projekt badań i ochrony bocianów białych w powiecie ostrowskim oraz pomysłodawca i organizator projektu „Blisko bocianów”, opartego o przekaz online z najbardziej znanego gniazda bocianów w Polsce, położonego w Przygodzicach koło Ostrowa, dostępny na stronie www.bociany.przygodzice.pl

Dzieci na tę okazję ubrały się w bocianie kolory: biały, czerwony i czarny. Pan Paweł opowiadał im o bocianach, ich biologii, pokarmie, wędrówkach, obrączkowaniu i ochronie; korzystając ze zdjęć i przekazu na www.bociany.przygodzice.pl. Wędrówkę dzieci same odbyły w 5 „stadkach młodych bocianów”, na globusach, korzystając z rad „starego bociana”, by omijać morza i pustynie, a kierować się wzdłuż rzek, aż dotarły do zimowisk w południowej Afryce. Na koniec wykonały pracę, wybierając z karty pracy rysunki pokarmu bocianów i naklejając je na talerzyki, jako „bocianie menu”.