Dzień Bociana Białego i Dzień Motyla w klasie Ia

Data: 5 czerwca, 2013

W poniedziałek, 3 czerwca 2013 r., obchodziliśmy w naszej klasie nieco spóźniony Dzień Bociana Białego. To święto znane jest Polsce od 2003 roku, a przypada w wigilię Dnia Dziecka, czyli 31 maja. W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bociana białego, a także na miejsce, jakie zajmuje on w polskim krajobrazie i kulturze.

Nasza przygoda z bocianami zaczęła się już w końcu marca, kiedy to rozpoczęliśmy internetowe obserwacje bocianiego gniazda w Przygodzicach na stronie www.bociany.ec.pl w ramach projektu „Blisko bocianów”. Każdy uczeń klasy Ia utworzył własny dzienniczek obserwacji, w którym dokonywał zapisków dotyczących pobytu ptaków na gnieździe oraz ich perypetii. Bocian stał się naszym ulubionym ptakiem, o czym mogą świadczyć prace plastyczne dzieci, w których motyw bociana często się powtarza. Również po każdym dłuższym weekendzie dzieci z wielkimi emocjami opowiadały o swoich obserwacjach oraz o spotkaniach z różnymi ptakami. Z tych wszystkich powodów postanowiliśmy w tym roku uroczyście zaakcentować Dzień Bociana Białego. Wszyscy uczniowie przyszli tego dnia ubrani w „bocianie” kolory (biały, czarny i czerwony), było nawet kilka długich, czerwonych dziobów. Na zajęcia zaprosiliśmy Pawła T. Dolatę – organizatora projektu „Blisko bocianów”. oraz lidera Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Pan Paweł zaprezentował dzieciom zdjęcia bocianów w locie, na żerowisku i na przygodzickim gnieździe z kamerą w tle, odpowiadał o wędrówkach tych ptaków (ze zdjęciami ogromnych stad nad Cieśniną Gibraltarską), ich zwyczajach, ulubionych smakołykach, i oczywiście odpowiadał na pytania. Po ciekawej prelekcji dzieci wykonały bocianie portrety, które bardzo spodobały się naszemu gościowi. Na koniec wykonaliśmy grupowe zdjęcie.

Podczas zajęć mieliśmy jeszcze jeden, ciekawy akcent przyrodniczy. Od wtorku 28 maja prowadzimy w naszej klasie obserwację przepoczwarczania się motyli. Dziewięć poczwarek motyla latolistka cytrynka otrzymaliśmy od ich hodowcy – pani Elżbiety Dominiczak z Ostrowa. Akurat tego dnia z dwóch poczwarek wyszły motyle, które ukryły się pod roletą okienną i na lampie. Wywołało to wśród dzieci wiele radości, motyle oczywiście wypuściliśmy na wolność, a teraz czekamy na kolejne. Tym samym obok Dnia Bociana Białego mieliśmy Dzień Motyla.