Dziedzictwo kulturowe w pisance

Data: 20 kwietnia, 2014

Pod takim tytułem w Galerii 33 przy ul. Wiosny Ludów 17 w Ostrowie, odbywa się wystawa pisanek, palm wielkanocnych oraz obrazów pani Marii Bieli – ostrowianki, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, artystki ludowej nagrodzonej przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego w 2012 roku prestiżową nagrodą „Laur Kultury”.

Ponieważ ważne jest to, aby uczniowie poznawali twórczość artystów własnego regionu, postanowiliśmy odwiedzić Galerię i osobiście spotkać się z autorką prac.

W środę 16 kwietnia klasy IIa, b, c, d oraz IIIa i c wybrały się na wystawę, po której oprowadziła nas pani Maria oraz Szymon Wojtak.

Zgromadzone pisanki są efektem dziesięciu lat jej pracy, wykonane zostały różnorodnymi technikami, m.in.: decupage, rytowniczą, malowane farbami witrażowymi i akrylem, metodą batikową, zdobione wycinanką itp. Wśród nich są pisanki łemkowskie, huculskie, kurpiowskie, góralskie czy zamojskie. Artystka zapytana o to, kiedy najchętniej tworzy, odpowiedziała, że tylko wtedy, gdy jest szczęśliwa, ma dobry nastrój i wiele wolnego czasu. W innym przypadku nawet nie próbuje, gdyż wie, iż efekt będzie niezadowalający.

Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem talentu pani Marii i zachęcamy do obejrzenia jej przepięknych prac.