DZIADKOWIE W SIECI

Data: 15 stycznia, 2014

14 stycznia odbyło się w naszej szkole nietypowe spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy Va zaprosili swoich bliskich z okazji ich święta na przygotowane przez siebie szkolenie z zakresu obsługi komputera ze szczególnym uwzględnieniem korzystania z zasobów Internetu.

Pomysłodawczyniami zajęć były p. Katarzyna Łukaszewska i p. Aneta Marciniak, które koordynowały szkolenie. Jednak głównymi organizatorami byli wnukowie. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie zaprojektowane przez dzieci zaproszenie.

W miłej atmosferze dziadkowie i babcie spędzili niemal dwie godziny przed ekranami komputerów. W tym czasie pod czujnym okiem swoich wnuków założyli własne skrzynki mailowe, wysłali i odebrali samodzielnie pierwsze wiadomości. Po tych próbach przyszedł czas na surfowanie po Internecie. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali dla każdego uczestnika listę ciekawych stron dla babci i dziadka. Były tam linki dla wielbicieli gotowania, krzyżówek, sportu, dla tych, którzy chcą żyć zdrowo, lubią podróżować lub interesują się genealogią, na liście znalazły się również adresy wirtualnych muzeów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także linki do strony naszej szkoły oraz bloga klasy Va. Przy okazji rozmów o tym, co można znaleźć w Internecie uczniowie zwrócili uwagę babć i dziadków na bezpieczeństwo w sieci oraz sposób kopiowania i pobierania materiałów tak, aby nie naruszać praw autorskich.

Na zakończenie zajęć każdy z uczestników samodzielnie wysłał do nauczycieli organizujących spotkanie krótką wiadomość na temat zajęć. Były to bardzo ciepłe słowa i podziękowania za pomysł.

Organizując szkolenie dla babć i dziadków uczniowie klasy Va zrealizowali jednocześnie zadanie z TIK, wynikające z jednego z punktów naszego szkolnego Kodeksu w ramach Szkoły z klasą 2.0: „Pokażemy rodzicom i dziadkom, że komputer z dostępem do Internetu to pożyteczne i mądre urządzenie”.

Myślimy, że nie było to ostatnie spotkanie tego typu.