DREWO-PRZYJACIEL CZYLI 15 ŚWIĘTO DRZEWA

Data: 22 października, 2017

W dniu 15 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w inauguracji XV edycji ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, do której w tym roku po raz trzeci przyłączyło się miasto Ostrów Wielkopolski. Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska. Partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Program od 2007 roku bierze udział w kampanii – „Miliard drzew dla planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Nasza szkoła jest pomysłodawcą i współorganizatorem programu „Święto drzewa” w naszym mieście. Gmina Miasto Ostrów po raz drugi zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu i otrzymało statuetkę „Czarodziejskie drzewo”. Wyróżnienie to otrzymało miasto za rzeczywiste działania na rzecz ochrony środowiska. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jesteśmy częścią Ziemi. Każdy z nas powinien znać i żyć zgodnie z prawami przyrody. Ta planeta jest mała, a nie otrzymaliśmy biletu na inną. Dlatego walka o nią i o ochronę środowiska to nie tylko konieczność, ale warunek przeżycia ludzkości .Jesteśmy dumni ,że szkoła nasza jest współautorem tego sukcesu. Dzieci naszej szkoły w tym posadziły w parku 600-lecia symboliczne Drzewo-Przyjaciel. Wielu uczniów skorzystało z możliwości otrzymania sadzonek i wraz z rodzinami sadzili drzewa w swoich przydomowych ogródkach. W trakcie imprezy można było nauczyć się, jak sadzić i pielęgnować drzewa oraz jak jest ich rola w przyrodzie i gospodarce człowieka od obecnych tam leśników i przedstawicieli Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Były tam również  punkty odbioru plastikowych nakrętek i karmy dla zwierząt. Mieszkańcy Ostrowa pokazali, że mają ogromne serce. Zebrano aż 350 kg nakrętek, dzięki którym chory Kuba będzie mógł kontynuować rehabilitację. Dodając zbiórkę nakrętek w naszej szkole prowadzimy od kilku lat. Ostatnio chłopiec za zebrane nakrętki otrzymał specjalny dostosowany do jego niepełnosprawności rower. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Wierzymy, ze kształtując w dzieciach postawy proekologiczne nie będziemy musieli martwić się o przyszłość naszej planety. Będą oni przykładem i wzorem dla innych.

Koordynator edukacji ekologicznej Maria Baranowska.