Detektywi przyrody w Parku Miejskim

Data: 18 września, 2016

Rok szkolny 2016/2017 jest drugim rokiem, w którym klasa IIa realizuje innowację pedagogiczną pod nazwą „Poznajemy przyrodę Ostrowa Wielkopolskiego i jego okolic”. Jej celem jest poznawanie przyrody oraz walorów krajobrazowych Ostrowa Wielkopolskiego i jego okolic, a także rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania tematyką przyrodniczą. Do tej pory odbyliśmy sporo wycieczek (ostatnio do pałacu i parku w Bagateli, o czym mowa na naszej stronie), spacerów i spotkań z przyrodnikami (ostatnio z leśniczym). Przyrodę obserwujemy też w Internecie: bociany z Przygodzic na stronie www.bociany.ec.pl i żubry z Puszczy Białowieskiej na www.lasy.gov.pl.

Dnia 16 września uczniowie klasy IIa wraz wychowawczynią udali się na spacer po Parku Miejskim im. Jana Jerzego Przebendowskiego. Wycieczkę poprowadziła Martyna Psikus – tegoroczna absolwentka Instytutu Biologii Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i członkini Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Celem wyprawy było przypomnienie sobie gatunków drzew oraz zapoznanie się z roślinami zielnymi, w których specjalizuje się nasza przewodniczka. Aby uatrakcyjnić zajęcia, dzieci zamieniły się w „detektywów przyrody”. Pod okiem pani Martyny gromadziły, a następnie nazywały liście drzew spotkanych w parku oraz charakterystyczne owoce niektórych z nich – orzeszki bukowe, żołędzie, klonowe noski czy rajskie jabłuszka. Niektórym dzieciom, najszybciej Martynce Kowalczyk, udało się nazwać trzy gatunki klonów: srebrzysty, zwyczajny oraz poznany podczas spaceru klon polny. Myślę, że to zadanie sprawiłoby trudność niejednemu dorosłemu. Poza tym uczniowie rozpoznawali po pokroju drzew oraz kształcie liści: topole, buki, dęby czerwone, jesiony wyniosłe, sosnę wejmutkę, wierzbę płacząca, robinię akacjową, brzozę i żywotniki (znane jako tuje). Pani Martyna zwróciła również dzieciom uwagę na krzewy ozdobne, które mogą spotkać w swoich ogrodach, a w Parku Miejskim rosną przed amfiteatrem: irgę, perukowca, pęcherznicę, ognika oraz trzmielinę. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się jesień, niewiele można było spotkać roślin kwitnących, jednak spostrzegawcze oko pani Martyny wypatrzyło tobołki, cykorię podróżnika, przymiotno oraz mlecze, mylone z mniszkiem lekarskim.

Wycieczka zakończyła się przy parkowym stawie, gdzie spotkaliśmy kolejnego członka Południowowielkopolskiej Grupy OTOP – Pawła Dolatę. Wspólnie obserwowaliśmy liczne kaczki krzyżówki oraz jedną łyskę. Wiedzieliśmy z poprzednich zajęć, że w szacie godowej samce i samice krzyżówek różnią się upierzeniem, ale Olek zauważył, że również niektóre samce różnią się od siebie kolorem piór. Okazało się, że są one na różnych etapach przepierzania, dlatego różny jest u nich udział piór szarobrązowych (letnich) i kolorowych (z szaty godowej). Poza tym w parku spotkaliśmy gołębie miejskie i grzywacze.

Podsumowując, znów udało nam się dowiedzieć wielu faktów o przyrodzie najbliższej okolicy. A chętnych do wspólnych obserwacji zapraszamy 1 października nad zbiornik Piaski-Szczygliczka w Ostrowie na wycieczkę z okazji Europejskich Dni Ptaków, szczegóły na www.pwg.otop.org.pl.