Czysta woda zdrowia doda

Data: 31 marca, 2014

Pod takim tematem odbyły się zajęcia w Filii nr 7 Biblioteki Dziecięcej, na które wybrała się klasa 2a wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz mamą Kornelii – Justyną Karpowicz. Spotkanie poprowadziła kierownik biblioteki – pani Mariola Grabarczyk.

Skąd pomysł na taki temat zajęć? Lata 2005 – 2015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą „Woda dla Życia”, natomiast 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

Już od wielu lat mieszkańcy niektórych części świata, szczególnie Afryki, cierpią na niedobory wody. Bardzo wiele uczniów afrykańskich szkół nie ma dostępu do wody pitnej, a jest to podstawowe prawo każdego człowieka. Dlatego edukacja dzieci w tym właśnie zakresie jest tak ważna. Uczniowie naszej klasy dowiedzieli się skąd do nas trafia woda, jakie są zasoby wodne na ziemi (tylko 1% wody nadaje się do picia), jakie jest zużycie dzienne wody na świecie, co dzieje się, gdy ścieków jest za dużo, jakie znaczenie ma woda dla naszego organizmu itp.

Poza dużą dawką wiedzy nie zabrakło również doświadczeń oraz zabawy.

Sprawdzaliśmy więc rozpuszczalność niektórych substancji w wodzie, graliśmy na szklanych pojemnikach wypełnionych wodą, puszczaliśmy banki mydlane oraz złożyliśmy przysięgę, że od dziś będziemy przyjaciółmi wody. Ukoronowaniem naszej przysięgi był toast wodą mineralną 🙂