Czarodziejskie Drzewo dla Ostrowa Wielkopolskiego

Data: 14 września, 2016

Miasto Ostrów Wielkopolski zostało laureatem nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2016 za posadzenie 2000 drzew w nowo tworzonym Parku 600-lecia i w ogrodach mieszkańców oraz szeroką współpracę z Nadleśnictwem Antonin oraz Szkołą Podstawową nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrodę przyznaje Klub Gaja – stowarzyszenie, które zainicjowało obchody Święta Drzewa.

Święto Drzewa obchodzone jest co roku w październiku. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wzrasta nie tylko zalesienie i zadrzewienie kraju ale także świadomość ekologiczna zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W minionej 13. edycji Święta Drzewa posadzonych zostało blisko 40 000 drzew. Od początku programu dzięki  zaangażowaniu ponad 620 000 osób posadzonych zostało blisko 780 000 drzew.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom 13. edycji programu Święto Drzewa, który już na stałe wpisał się do kalendarza imprez ekologicznych. Co roku dosadzamy nowe drzewa i otaczamy opieką już posadzone.  Zapraszamy do współpracy lokalne samorządy, placówki oświatowe, nadleśnictwa, firmy i osoby prywatne, co sprzyja zacieśnianiu więzi społecznych i owocuje wspólnymi działaniami na przyszłość. Nadesłane przez uczestników sprawozdania i zdjęcia pokazują niesłabnący zapał i wielkie zaangażowanie na rzecz sadzenia i ochrony drzew – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa.

W tym roku Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski znalazła się w gronie laureatów konkursu. Zostaliśmy wyróżnieni za  posadzenie na terenie miasta 2000 drzew oraz szeroką współpracę z Nadleśnictwem Antonin i Szkołą Podstawową nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. Rozdanie nagród odbędzie się  10 października  2016r w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 14. edycji programu Święto Drzewa.

Konieczność ochrony środowiska  w obecnych czasach nie jest kaprysem jest koniecznością dla przetrwania ludzkości – mówi prezydent Beata Klimek. – Warto o tym pamiętać, bo nie otrzymaliśmy przecież biletu na inną planetę. W ostatnich miesiącach w naszym mieście podjęliśmy szereg działań proekologicznych. To dla nas duża satysfakcja, że są one dostrzegane w skali kraju. Mam nadzieję, że Święto Drzewa, które przyniosło nam nagrodę Czarodziejskiego Drzewa na stałe przyjmie się w kalendarzu miejskich imprez. Już dziś chciałabym zaprosić wszystkich mieszkańców na kolejną edycję imprezy, którą planujemy zorganizować 23 października.

Źródło: Biuro Prasowe

Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego