Co się dzieje w parku na przedwiośniu?

Data: 13 marca, 2014

Dnia 12 marca uczniowie klasy IIa naszej szkoły wraz z wychowawczynią oraz mamą Julki i Dawida – Emilią Cieszyńską udali się na spacer po Parku Miejskim. Wycieczkę poprowadził Paweł Dolata – lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Celem naszej wyprawy było zapoznanie dzieci ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie o tej porze roku, przypomnienie poznanych już wcześniej gatunków drzew i ptaków, rozpoznawanie ptaków w ich naturalnym środowisku.

Uczniowie zaopatrzeni w lornetki oraz aparaty fotograficzne czujnie obserwowali, co dzieje się w przyrodzie na przedwiośniu. Mieliśmy okazję zobaczyć tokujące gołębie grzywacze oraz inną dwójkę walczących między sobą o terytorium. Najpierw usłyszeliśmy, a potem zobaczyliśmy pierwsze tego roku łyski. Po stawie pływały również kaczki krzyżówki. Ich samce były w pięknej, godowej szacie. Dzieci przypomniały sobie, że charakterystyczne, kolorowe pióra na skrzydłach kaczek – granatowe u krzyżówek – nazywane są „lusterkiem”. Nad wodą krążyły mewy śmieszki – po raz pierwszy tu przez nas spotkane. Z innych ptaków widzieliśmy oraz słyszeliśmy kwiczoły, kosa, sikorę bogatkę, kawki oraz szpaki.

Po części ornitologicznej wycieczki nastąpiła część botaniczna. Przypomnieliśmy sobie z jesiennego spaceru, jakie pomniki przyrody znajdują się w parku. Drużyna dziewczynek miała za zadanie odnaleźć jeden z nich. Wszystkie udały się na poszukiwania, jednak najskuteczniejszymi okazały się Martynka i Ania, które najszybciej znalazły się przy lipie srebrzystej. Spośród drużyny chłopców zwyciężył Karolek – odnalazł klon srebrzysty, pomagał mu w tym Bruno, który świetnie zapamiętał miejsca położenia pomników przyrody. Najwięcej frajdy przyniosło dzieciom poszukiwanie strąków glediczji trójciernowej, potocznie nazwanej przez nie „drzewem fasolkowym”. Również atrakcyjne było poszukiwanie kory platana, która w Hiszpanii uznawana jest za przynoszącą szczęście w finansach. Na koniec wycieczki wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy przepięknym buku. Wszyscy zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że takich wycieczek będzie więcej.