Byliśmy, jesteśmy, będziemy…

Data: 11 maja, 2018

Byliśmy, jesteśmy, będziemy… to hasło tegorocznego Koncertu dla Rodziców i Przyjaciół Szkoły, który odbył się w naszej placówce 7 maja 2018 r. Wyjątkowo przejmujący i skłaniający do refleksji montaż słowno-muzyczny przygotowali głównie uczniowie klasy 6c i 6d, a towarzyszył im szkolny chór Gama. Utwór Rota wprowadził zgromadzonych gości w klimat koncertu. Następnie Dyrektor Szkoły Dorota Cieśla przywitała wszystkich przybyłych i zapewniła o szczególności tego spotkania, a przede wszystkim o wyjątkowości ludzi, którzy zostali zaproszeni na koncert. W tym dniu byli z nami: rodzice, przyjaciele, darczyńcy i sponsorzy szkoły.

Wymowny spektakl słowno-muzyczny to tylko cząstka pracy przy realizowanym w naszej szkole projekcie edukacyjnym Wolności oddać nie umiem… nawiązującym do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Widzowie usłyszeli pieśni i utwory patriotyczne
w wykonaniu chóru Gama oraz uczennic klasy 6c: Julii Kociemby, Mai Krawczyk, Oliwii Łukomskiej
i uczniów klasy 5b: Mikołaja Kędzierskiego i Jakuba Zielezińskiego. Twórczość patriotyczną zaprezentowali również Iwo Parfienowicz (3d) i Mateusz Majewski (6c), deklamując wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka oraz Karol Schubert (6a), nawiązujący do Powstania Wielkopolskiego we fragmencie wiersza Ewy Najwer pt. Tryptyk powstańczy 1918-1919. Dodatkowych emocji dostarczyła rozmowa o burzliwych dziejach naszej ojczyzny uczniów klasy 6c (Adam Grobelny, Wiktoria Czaja, Nadia Sikorska, Eryk Bogusławski i Maciej Jędras) i klasy 6d (Anita Maciaszek, Marta Przewoźna i Amelia Stasiak), wcielających się w role harcerzy. Narratorzy (Dominik Rosik i Antoni Lewicki – 6c) opowiedzieli o losach Białego Orła (Bartosz Nawrocki – 6c), który dzielnie walczył z nękającymi go czarnymi smokami (Bartosz Kozioł, Julia Kałużna – 6d oraz Mikołaj Wojtkowski – 6c), a druhowie zapewnili, iż „My możemy być dumni, że jesteśmy Polakami, a nasze flagi powiewają nie tylko w ojczyźnie, ale w wielu zakątkach świata. Wszędzie tam, gdzie żyją
i mieszkają nasi rodacy.”
Dopełnieniem spektaklu była prezentacja układu choreograficznego. Przy wzniosłej muzyce, uczniowie: Anna Żywica – 6d, Julia Kociemba, Maria Kubacka, Maja Krawczyk, Piotr Sójka, Aleksander Olkowicz i Nataniel Gryczka – 6c, dumnie zaprezentowali barwy narodowe Polski
i ułożyli flagę naszej ojczyzny.

Spotkanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Na twarzach zgromadzonych gości widniała zaduma
i wzruszenie, a ich serca rozpierała duma, bo przecież Byliśmy, jesteśmy, będziemy…!