Bożonarodzeniowe zadania na podstawie ”Dzieci z Bullerbyn”.

Data: 29 grudnia, 2020

Grudzień w klasach trzecich nieodłącznie jest związany ze świętami Bożego Narodzenia w Bullerbyn.

Miesiąc grudzień w klasie 3b upłynął pod znakiem lektury. Dzieci wchodząc w klimat świąteczny razem z bohaterami książki przygotowywały się do świąt. Na początku miały za zadanie stworzyć pudełko skojarzeń, związane z Bożym Narodzeniem w Bullerbyn. Pudełka pełnią rolę haków pamięciowych, które tworzą skojarzenia ułatwiające zapamiętywanie treści. Zostały one zapełnione różnorodnymi przedmiotami charakterystycznymi dla świąt obchodzonych w Szwecji i w Polsce oraz dla bohaterów. Kolejnym zadaniem było wykonanie makiety Bullerbyn na podstawie opisu zawartego w książce. Można było wykazać się tu dużą kreatywnością wykorzystując zabawki, materiały plastyczne i przedmioty codziennego użytku. Ostatnim etapem pracy nad lekturą było zrobienie kartki-niespodzianki z życzeniami świątecznymi. Uczniowie wykorzystali swoje umiejętności, pracując w programie Paint, który poznali na zajęciach komputerowych. Wklejając zdjęcie wylosowanego kolegi lub koleżanki tworzyli świąteczno-zimowy obraz wraz z życzeniami. W czasie wigilii online wszystkie prace zostały zaprezentowane, a kartki trafiły do adresatów. Tego typu zadania pozwoliły pracować uczniom w oderwaniu od komputera i poprzez zabawę poczuć atmosferę świąt i zaprzyjaźnić się z książką.