„Blisko bocianów”

Data: 22 kwietnia, 2013

Uczniowie klasy Ia już od prawie dwóch tygodni z zapartych tchem śledzą perypetie bocianów na gnieździe z kamerą w Przygodzicach koło Ostrowa. Organizatorem projektu obserwacji gniazda kamerą internetową jest Paweł T. Dolata – lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Stronę www.bociany.ec.pl zamierzaliśmy śledzić zaczynając już od końca marca, czyli od przylotu dorosłych bocianów. Jednak przedłużająca się zima sprawiła, że pierwszy bocian na tym gnieździe pojawił się na krótko dopiero 1 kwietnia – w Prima Aprilis.

Aby  dowiedzieć się czegoś więcej o tych pięknych ptakach, będących symbolem polskiej wsi, dnia 18 kwietnia zaprosiliśmy pana Pawła do naszej klasy. Tematem prelekcji, którą przeprowadził było: „Bociany białe i projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic”. Dzieci dowiedziały się: jakie są rozmiary dorosłego bociana, co jest jego ulubionym menu, czy łatwo odróżnić samca od samicy, jaką drogę przemierza z Afryki, aby dotrzeć do swojego miejsca gniazdowania w Polsce. Poza tym pan Paweł  zaprezentował dzieciom zdjęcia, ukazujące przygodzickie gniazdo z kamerą w tle – czyli zupełnie inaczej, niż dzieci oglądają je z ekranów komputerów.  Odpowiadał również na pytania dzieci, np. dlaczego w tym roku dorosłe wyrzucały jajka z gniazda.

Mamy nadzieję, że uda nam się doczekać kolejnych jajek oraz, że będziemy mogli obserwować wyklucie się piskląt i ich rozwój aż do wylotu z gniazda. Wszystkie zauważone przez dzieci wizyty bocianów na gnieździe, ich toki, skrupulatnie zapisujemy z datą i godziną obserwacji w specjalnie do tego przeznaczonym zeszycie – dzienniku obserwacji, wykonują też rysunek, przedstawiający aktualny widok z kamery.