Bawiliśmy się na niebiesko!

Data: 3 kwietnia, 2016

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia ludzie na całym świecie organizują niezwykłe wydarzenia, aby pokazać, że solidaryzują się z osobami z autyzmem. Dlatego w piątek 1 kwietnia odbyło się spotkanie z udziałem klas integracyjnych i przedszkolnych oddziałów integracyjnych z Ostrowa i okolic. Impreza związana była z finałem kampanii społecznej „Polska na niebiesko”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim oceniasz”. Głównym organizatorem spotkania był Zespół ds. integracji działający przy Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim we współpracy z Przedszkolem nr 11 „Calineczka” i Fundacją JIM. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne impreza odbyła się na sali KS Stal przy ulicy Kusocińskiego. Nasze zaproszenie przyjęło 270 ubranych na niebiesko uczniów z 7 placówek: Przedszkola nr 17 „Ciuchcia”, Przedszkola nr 11 „Calineczka”, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej ze Słaborowic, Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Zespołu Szkół z Odolanowa. Naszą niebieską imprezę doceniła Fundacja JIM, bo znaleźliśmy się w gronie 100 najbardziej kreatywnych instytucji i firm, którym wysłano JimBoxa, czyli specjalny pakiet do świecenia na niebiesko. Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.
Otwarcia tegorocznego spotkania dokonała dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Dorota Cieśla wraz z zaproszonymi gośćmi Zastępcą Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Ewą Matecką i Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Dariuszem Dębickim, życząc uczestnikom miłej zabawy.
Każda z placówek została wcześniej poproszona o przygotowanie gier i zabaw dla wszystkich uczestników. Hasłem przewodnim ostrowskiej akcji było „Bawimy się na niebiesko”, a wszystkie zabawy związane były z kolorem niebieskim. Uczestnicy próbowali swych sił w wielu konkurencjach wiążących się z hasłem przewodnim: chusta Klanza z niebieską piłką, rzuty balonami do kosza, przeciąganie liny, tory przeszkód, „Głupi Jaś”, rzucanie woreczkami do celu, rysowanie niebieskimi kredkami i wiele innych. Zabawy dowiodły, że wózek inwalidzki nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w zabawie. Dzieci pełno i niepełnosprawne bawiły się ramię w ramię, pomagając sobie wzajemnie oraz ucząc się tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka.
Gościem honorowym był klaun „Małgoś”, który miał niewyczerpane zasoby energii, rozśmieszał dzieci, umilał każdą zabawę i chętnie pozował do zdjęć. Wszyscy świetnie się bawili i chociaż impreza odbyła się po raz pierwszy, mamy nadzieję, że nie ostatni.
Uczestników pożegnała pani Renata Zielińska – Dyrektor Przedszkola nr 11, która w kilku słowach podsumowała spotkanie.
Po zakończeniu imprezy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przeszli z niebieskimi balonami na Rynek, gdzie przybliżali tematykę autyzmu rozdając ulotki i rozmawiając z mieszkańcami Ostrowa. Włączyliśmy się w akcję „Polska na niebiesko”, aby pokazać, że solidaryzujemy się z osobami z autyzmem. Nie tylko 2 kwietnia, ale każdego dnia!