„Bajeczne scenki ze świata Andersena”

Data: 7 stycznia, 2018

W czwartek 4 stycznia uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Beatą Olszak oraz Iwoną Doruch – mamą Nikoli, odwiedzili po raz drugi w tym roku szkolnym Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Celem naszej wizyty było zapoznanie się z wystawą pod nazwą „Bajeczne scenki ze świata Andersena”
ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie. Spotkanie poprowadziła kustosz- pani Katarzyna Bielawska.

Pani Kasia opowiedziała dzieciom ciekawostki dotyczące życiorysu Hansa Christiana Andersena. Dowiedzieliśmy się na przykład, że baśń „Brzydkie kaczątko” ma charakter autobiograficzny. Pod postacią brzydkiego kaczątka ukrył się sam Andersen, który jako dziecko często był  odrzucany przez rówieśników, a gdy osiągnął dorosłość stal się znanym na całym świecie pisarzem.

Spośród wielu przedstawionych scenek dzieci miały okazję obejrzeć oraz posłuchać krótkiego streszczenia takich baśni, jak: „Krzesiwo”, „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Świniopas”, „Towarzysz podróży”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz „Mała syrenka”.