Andrzejkowe wróżby…

Data: 1 grudnia, 2011

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św.Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową.Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłośc lejącego. Dnia 29.11.2011 w naszej szkole zorganizowano wróżby andrzejkowe. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji . Były m.in. wróżby andrzejkowe z ręki, z kart, wróżba przyszłości, przebijanie serca. Atrakcja było również malowanie twarzy. Wszystkie dzieci bawiły się świetnie.