Amadyny, czyli żywe ptaki w naszej klasie

Data: 22 kwietnia, 2013

Klasę Ia już kilkakrotnie odwiedzali członkowie Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, współpracującej z nami w ramach projektu edukacyjnego „Ostrowskie Spotkanie z Przyrodą”. Ponieważ jednak prawie wszystkie ptaki żyjące dziko w Polsce objęte są ochroną gatunkową, podziwialiśmy je jedynie na prezentowanych przez prelegentów fotografiach.

W piątek 19 kwietnia po raz pierwszy odwiedziły  nas żywe ptaki. Wojciech Szukalski z PwG OTOP jest zarazem hodowcą czterech gatunków egzotycznych, drobnych ptaków wróblowych: amadyn zebrowatych (zeberek), amadyn diamentowych, obrożnych i czerwonogłowych. Właśnie możliwość obejrzenia z bliska zeberek oraz amadyn diamentowych wzbudziła u dzieci wiele emocji.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się m.in., jak prowadzi się hodowlę amadyn, co jest ich ulubionym pokarmem, jaka jest ich natura (np., że nie przywiązują się do ludzi, więc raczej nie będą naszymi przyjaciółmi, tak jak chociażby papugi). Pan Wojtek zaprezentował dzieciom poidełka i sztuczne gniazda, które doskonale zastępują naturalne. Wielkie ożywienie wywołało wśród dzieci jajeczko złożone przez zeberkę. Ponieważ było ono niezalężone, więc i tak nie wyklułby się z niego pisklak,  mogło służyć jako pomoc dydaktyczna.

Naszemu gościowi bardzo spodobało się zainteresowanie dzieci prezentowanymi ptakami i dlatego powiedział, że chętnie nas jeszcze odwiedzi.