Akcja „Stań po zielonej stronie mocy”

Data: 8 października, 2012

W piątek w naszej szkole odbyła się inauguracja projektu ekologicznego „Stań po zielonej stronie mocy”.

Wśród przybyłych gości witaliśmy Jarosława Urbaniaka Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Marlenę Maląg zastępcę Prezydenta, Marcina Napierałę Prezesa Slam Poland Sp.zo.o wraz ze współpracownikami, dyrektorów ostrowskich szkól podstawowych oraz gimnazjów, szkolnych koordynatorów akcji wraz z uczniami.

Firma Slam Poland Sp. z o. o.oraz Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim są  współorganizatorem akcji ekologicznej pod hasłem „Stań po zielonej stronie mocy” której patronują:

  • Ministerstwo Gospodarki,
  • Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej,
  • Rzecznik Praw Dziecka
  • Prezydent   Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Celem akcji jest prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów, poprawa świadomości ekologicznej, promocja dobrego przykładu poprzez propagowanie właściwego wzorca zachowań w gospodarce odpadami, wprowadzenie elementu zdrowej rywalizacji opartej na zabawie.

Podczas uroczystości został przekazany pierwszy oficjalny pakiet Szkole Podstawowej nr 5. W szkole postawiono
pojemniki do segregowania odpadów, rozdano materiały informacyjne – plakaty, ulotki, filmy na płytach CD/DVD o charakterze ekologicznym. Pojawiły się także BIO kioski czyli urządzenia służące do oglądania filmów ekologicznych oraz do śledzenia wyników w rankingu zebranych odpadów.

Akcja polega na zbiórce płyt CD/DVD/ Blu-ray, pudełek po płytach oraz zużytych telefonów komórkowych. Uczniowie każdej klasy zebrane odpady przekazują wychowawcy, po czym nauczyciel składa je w pojemnikach znajdujących się na pierwszym piętrze. Wychowawcy prowadzą  raporty zebranych odpadów. Wychowawcy klas I-III oddają raporty co tydzień pani Elżbiecie Skrzypek, ona przekazuje do każdego piątku pani Marii Baranowskiej. Wychowawcy klas IV –VI  cotygodniowe raporty  dostarczają pani Marii Baranowskiej. W każdy piątek raporty muszą być przekazane firmie Slam Poland. Zachęcamy do udziału
Organizatorzy przewidzieli liczne nagrody dla najlepszej klasy. Projekt trwa do czerwca. Na koniec akcji przewidziano wysokie pieniężne nagrody dla szkoły ,która zbierze  największą liczbę odpadów w przeliczeniu na
ucznia.