Akcja “Dziel się uśmiechem”

Data: 16 października, 2017

Wyniki badań są alarmujące. Aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – wynika z danych zebranych przez IPSOS podczas czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej najmłodszych Polaków jest bardzo zły, a do tego pogarsza się wraz z wiekiem. 

Problemu nie warto bagatelizować, gdyż fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny – lekarze wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki czy chorobami układu oddechowego.  

– Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu higieny jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe. Wykształcenie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już w dzieciństwie to podstawa do zdrowia w przyszłości – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Edukacja od małego

Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odrywa edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego, w tym roku po raz piąty wspólnie z naszymi partnerami ruszamy z akcją Dziel się Uśmiechem, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program Dziel się Uśmiechem realizowany jest od 2013 roku (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland, która przeznacza na realizację przeglądów 1% ze sprzedaży gum we wrześniu i październiku. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

„Przegląd techniczny” w SP 5

W  11 i 12 października sala gimnastyczna ostrowskiej „Piątki” zamieniła się w „centrum stomatologiczne”, gdzie w 6 mobilnych gabinetach ruszyły przeglądy stomatologiczne uczniów naszej szkoły.

– Dzięki tej akcji około 500 dzieci z „Piątki” otrzyma dokładne informacje na temat stanu swojego uzębienia, które powinno ułatwić rodzicom decyzję o wizycie w gabinecie stomatologicznym – mówi Edmund Siwek, koordynator ostrowskiej akcji z ramienia PCK – dzieci otrzymują również informacje w jaki sposób dbać o swoje zęby i dlaczego to takie ważne.

Nasza szkoła jest jedną z 6 w województwie wielkopolskim objętych  akcją, dzięki której nasze dzieciaki otrzymały kompleksową informację o stanie swojego uzębienia. Akcję w szkole przygotowała i koordynowała pani Monika Wawrzyniak opiekun szkolnego koła PCK.