MISTRZ ORTOGRAFII – dyktando dla klas IV-VI

Data: 2 lutego, 2018

MISTRZ ORTOGRAFII

XX edycja Konkursu Ortograficznego

dla uczniów klas: IV, V, VI,  szkół podstawowych

Dyktando ortograficzne dla klas: IV, V, VI

 ( etap szkolny)

Niewykorzystana lekcja

Ten dzień w szkole dłużył się niemiłosiernie. Lekcje trwały w nieskończoność, a ja nie mogłam się już doczekać wspólnego buszowania z mamą po galerii. Te obniżki, rabaty, wyprzedaże, na które czekałam z niecierpliwością, już się zaczęły, a ja tu ślęczę.

Najgorzej było na historii. Pech chciał, że nie było dzisiaj polonisty i Królowa, czyli pani od historii, wymyśliła, że zrobi nam dodatkową lekcję. Dwie godziny powtarzania o królach, książętach i władcach z dynastii Piastów, to było dla mnie za wiele.

Postanowiłam oddać się  rozmyślaniom na  temat popołudniowych zakupów. Widziałam już siebie w upatrzonym moherowym brązowo-żółtym sweterku i kombinowałam jak go zestawić z żakardową minispódniczką. Podobały mi się także bladoróżowe skórzane botki na koturnie, ale nie wiem, czy będą już przecenione.
T-shirt z nadrukiem rodem z salonów tatuaży też by się przydał, nie wspomnę o tym  kożuszku z ciemnoszarej ekoskóry, którego kaptur obszyto srebrzystym futerkiem. Niestety, jego cena przeraża, ale pomarzyć można.

Z moich zakupowych rozważań wyrwał mnie głos pani: „To by było na tyle. Myślę, że ta powtórka bardzo się wam przyda. Do zobaczenia jutro”.

Czym prędzej wybiegłam z klasy, by jak najszybciej znaleźć się w domu. Kiedy klucz zgrzytał w drzwiach, a ja dotykałam mosiężnej klamki, poczułam lekki niepokój. Zza drzwi mieszkania dobiegał żałosny płacz mojego na ogół rozhisteryzowanego młodszego brata. Jakież było moje rozczarowanie, gdy mama oznajmiła mi, że
z naszych zakupów przez najbliższy tydzień nic nie będzie, bo mały ma anginę i trzeba go otoczyć szczególną opieką. Żegnajcie moje upatrzone ubrania.

Następnego dnia na historii Królowa zrobiła kartkówkę z poprzedniej lekcji. Wszyscy skrzętnie pisali, a ja … No cóż, trzeba było uważać. Moje zakupy to mrzonki, a jedynka z historii będzie prawdziwa.

 

Tekst opracowała mgr Ewa Wasielewska na podstawie Wielkiego słownika ortograficznego pod redakcją Edwarda Polańskiego , PWN, Warszawa 2007.