19. ŚWIĘTO DRZEWA – DLA PRZYRODY

Data: 14 listopada, 2021

W dniu 7 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w inauguracji XIX edycji ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, do której w tym roku po raz siódmy przyłączyło się miasto Ostrów Wielkopolski. Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska. Partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Program od 2007 roku bierze udział w kampanii –„Miliard drzew dla planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Nasza szkoła jest pomysłodawcą i współorganizatorem  programu ”Święto drzewa” w naszym mieście. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jesteśmy częścią Ziemi. Każdy z nas powinien znać i żyć zgodnie z prawami przyrody. Ta planeta jest mała, a nie otrzymaliśmy biletu na inną. Dlatego walka o nią i o ochronę środowiska to nie tylko konieczność, ale warunek przeżycia ludzkości. Jesteśmy dumni, że szkoła nasza jest współautorem tego sukcesu. Dzieci naszej szkoły w tym roku również posadziły symboliczne DRZEWO_DLA PRZYRODY. Wielu uczniów skorzystało z możliwości otrzymania sadzonek i wraz z rodzinami sadzili drzewa w swoich przydomowych ogródkach. W trakcie imprezy można było nauczyć się, jak sadzić i pielęgnować drzewa oraz jak jest ich rola w przyrodzie i gospodarce człowieka od obecnych tam leśników. Były tam również punkty odbioru plastikowych nakrętek i karmy dla zwierząt .Mieszkańcy Ostrowa pokazali ,że mają ogromne serce .Zebrano aż 350 kg nakrętek, dzięki którym chory Kuba będzie mógł kontynuować rehabilitację. Dodając zbiórkę nakrętek w naszej szkole prowadzimy od kilku lat. Poznaliśmy również zwycięzców konkursu ekologicznego „Ostrów mówi –Żyj ekologicznie”. Nagrodzeni zostali nasi uczniowie. Laureaci-Julian Zimniak Kl. 4a, Michał Gola kl. 7a. Wyróżnienia: Antonina Urban 7a, Amelia Kalina 7a oraz Miron Morzewski 7d.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Wierzymy, ze kształtując w dzieciach postawy proekologiczne nie będziemy musieli martwić się o przyszłość naszej planety. Będą oni przykładem i wzorem dla innych.

Koordynator edukacji ekologicznej Maria Baranowska