Europejskie Dni Ptaków

Data: 7 października, 2021

Od kilkunastu lat w pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach Europy, grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków przez całe kontynenty, pokazujące, że ochrona ptaków jest sprawą międzynarodową. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka. W tym roku były to raniuszki, których niestety nie mieliśmy szczęścia zaobserwować.

Znaczną część uczestników wycieczki stanowili chętni poznawania przyrody uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie: uczniowie klasy Ia  wraz z rodzicami  oraz wychowawczynią Beatą Olszak, uczennica z klasy IId, uczeń z klasy VIIa i VIIb oraz uczennice z klasy IVa. Spotkaliśmy się w sobotnie przedpołudnie u zbiegu ulic Strumykowej i Osadniczej, by obserwować ptaki i otaczającą nas przyrodę pod okiem przewodników: Pawła Dolaty – ornitologa z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego oraz botaników Martyny Psikus i Dominiki Dolaty.

Spacerowym krokiem udaliśmy się w kierunku Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 22 Lipca, by obserwować ptaki, dla których takie bogate w różnorodną zieleń ogrody są dobrym siedliskiem. Kolejnym etapem wycieczki był sąsiedni zbiornik retencyjny nr 1. Tutaj dzięki lornetkom i lunecie mogliśmy obserwować czaplę białą, mewy śmieszki, kaczki krzyżówki i cyraneczki, zimorodka.

Podczas wycieczki zwracaliśmy uwagę również na rośliny ogrodowe, mijane drzewa i krzewy. Do ciekawostek zaliczyć możemy także widziane dzięki ciepłej i słonecznej pogodzie owady. Najwdzięczniejsze do obserwacji były kolorowe motyle na jesiennych kwiatach-rusałki pawiki. Na zakończenie wycieczki udało nam się wypatrzeć szukane od lata modliszki.