ŚWIĘTO DRZEWA

Data: 29 października, 2023

W dniu 22pazdziernika  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w inauguracji XXI edycji ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji sadzenia drzew, do której w tym roku po raz dziewiąty przyłączyło się miasto Ostrów Wielkopolski. Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska. Partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Program od 2007 roku bierze udział w kampanii –„Miliard drzew dla planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP). Nasza szkoła jest pomysłodawcą i współorganizatorem  programu ”Święto drzewa” w naszym mieście. W tym roku kolejny raz Ostrów Wielkopolski otrzymał nagrodę ”Czarodziejskie drzewo”. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jesteśmy częścią Ziemi. Każdy z nas powinien znać i żyć zgodnie z prawami przyrody. Ta planeta jest mała, a nie otrzymaliśmy biletu na inną. Wielu uczniów skorzystało z możliwości otrzymania sadzonek i wraz z rodzinami sadzili drzewa w swoich przydomowych ogródkach. W trakcie imprezy można było nauczyć się, jak sadzić i pielęgnować drzewa oraz jak jest ich rola w przyrodzie i gospodarce człowieka od obecnych tam leśników. Były tam również punkty odbioru plastikowych nakrętek i karmy dla zwierząt. Mieszkańcy Ostrowa pokazali, że mają ogromne serce .Zebrano bardzo dużo nakrętek, dzięki którym chory Kuba będzie mógł kontynuować rehabilitację. Dodając zbiórkę nakrętek w naszej szkole prowadzimy od kilku lat. Poznaliśmy również zwycięzców konkursu ekologicznego „Ostrów mówi – Żyj ekologicznie”.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

Koordynator edukacji ekologicznej Maria Baranowska

———————————

W naszym mieście kolejny raz odbyło się „Święto Drzewa” polegające na sadzeniu drzew jak i promowaniu ekologii. Podczas jego obchodów można było wymienić nakrętki i baterie na rośliny takie jak wrzosy. Warto dodać ze organizatorem tego święta w naszym mieście było Sp5. Moje przyjaciółki i ja także postanowiłyśmy się włączyć w ta akcje, zarówno przyniosłyśmy odpadki jak i pomagałyśmy nauczycielką przedstawiającym nasza szkole na stoisku, z wymiana nakrętek na wrzosy. Wśród nas panowała niesamowita atmosfera, mogłyśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Byłyśmy zdziwione tym jak dużo ludzi postanowiło przyjść na święto drzewa. Co ważne nie byli to sami dorośli, wśród uczestników znajdowało się wiele dzieci i młodzieży. Uważam, że zaangażowanie i wiedza osób młodych o świecie,  o tym jak o niego dbać i co jest dobre dla środowiska jest kluczowa, bo w końcu to w naszych rękach jest przyszłość Ziemi. Na obchodach święta na pewno nie można było się nudzić, odbywały się występy artystyczne, można było udekorować torby, rozwiązać zagadki, a także nauczyć się wielu pożytecznych informacji o ekologii. Ponadto dodatkowa atrakcją było to, że na każdym kroku można było wygrać nagrodę. Bardzo nas to cieszyło kiedy wręczając dzieciom upominki na ich buziach pojawiał się szczery uśmiech. Podsumowując tegoroczne Świeto Drzewa było niesamowite, świetnie zorganizowane i przede wszystkim edukacyjne lecz zabaw także nie zabrakło.

Lena Nawrot 7a