Internetowy Teatr TVP dla szkół
Zerówki w Internetowym Teatrze dla Szkół
We wtorek, 18 marca br. dzieci z rocznych oddziałów przygotowania przedszkolnego miały okazję po raz pierwszy obejrzeć transmisję spektaklu pt. „Kot w butach” z Gliwickiego Teatru Muzycznego. Spektakl był transmitowany w ramach edukacyjnego projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”. Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy słynnego kota. Możliwość oglądania spektaklu na tablicy interaktywnej, pozwoliła dzieciom wczuć się w prawdziwie teatralną atmosferę. Oczywiście w sali panowały wszystkie zasady obowiązujące w prawdziwym teatrze. Dzieci długą będą wspominały to niezwykłe spotkanie.
Z wizytą w …..Internetowym Teatrze.
W ubiegłą środę tj. 26 lutego uczniowie klas II b, III a, III b oraz III d udali się do teatru…..internetowego czyli do sal wyposażonych w tablice interaktywne. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Szpak Fryderyk” transmitowany na żywo z Białostockiego Teatru Lalek.
Przed rozpoczęciem spektaklu dzieci przypomniały sobie jakie są zasady zachowania w teatrze, poznały tytuł oraz jego autorów.
Młodzi widzowie poznali pana Hubera i panią Maier – samotnych sąsiadów, którzy mają swoje małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmi ptaki, a pani Maier… hoduje szczury. Zabawna historia o szpakach i sympatycznych gryzoniach uczy, że nie należy niczego, ani nikogo oceniać po pozorach. Dzięki tej opowieści, wszystkie sąsiedzkie niesnaski przerodzą się w przyjaźń, a być może w coś więcej… .
Szóstoklasiści w Internetowym Teatrze TVP
Autorski Projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół” jest realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
16 stycznia, punktualnie o godzinie 10.00, za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej uczniowie klas VI przenieśli się do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i obejrzeli pierwszy w tym roku spektakl pt. „Momo”.
Znakomita adaptacja książki Michaela Ende dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesnego świata – braku czasu. Personifikacją pożeraczy czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny, a nawet minuty życia od dorosłych, chcąc w przyszłości przejąć panowanie nad ich czasem. Walkę z nimi podejmuje bezdomna dziewczynka – tytułowa Momo.
Grany na żywo spektakl dostarczył widzom wielu wrażeń oraz pozwolił utrwalić podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o teatrze. Projekt, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do młodej widowni przy wykorzystaniu Internetu, spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.
TEATR JEST NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ NA ŚWIECIE, GDYŻ TAM POKAZUJE SIĘ LUDZIOM, JAKIMI MOGLIBY BYĆ, JAKIMI PRAGNĘLIBY BYĆ, I JAKIMI SĄ.
Spektakl „Tymoteusz wśród ptaków” w reżyserii Arkadiusza Klucznika wystawiono w Teatrze Andersena już wielokrotnie. Piątkowe spotkanie miało wyjątkowy przebieg, ponieważ na sali pojawiło się pięć kamer telewizyjnych, a dzięki Internetowi bajkę obejrzało kilka tysięcy uczniów w całej Polsce, między innymi uczniowie z naszej szkoły. To już po raz kolejny mogliśmy, pozostając w szkole, obejrzeć przedstawienie teatralne, dzięki ogólnopolskiemu projektowi Internetowy Teatr TVP dla szkół, organizowany przez telewizję publiczną oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie klas IIa, IId, IVd i Vc oglądali spektakl, którego bohaterem był miś Tymotesz, który mieszka w lesie razem z tatą. Miś ten pewnego dnia znajduje porzucone jajo i postanawia je wysiedzieć. Okazuje się, że jest to jajko podrzucone przez kukułkę. W bajce pojawia się też czarny charakter – lisica, który chce zjeść jajko. Przedstawiona historia jest pełna emocji, uczy tolerancji, odpowiedzialności oraz zaufania.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie, ponieważ mamy świadomość tego, że: „Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą”. Z możliwości obejrzenia sztuki na żywo skorzystamy jeszcze nie raz. Zachęcamy do tego również innych, gdyż jest to niesamowita przygoda.
„Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”
Internetowy Teatr TVP dla szkół to projekt, który rozwija zainteresowania artystyczne i zachęca młodych widzów do korzystania z życia kulturalnego poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Nowa edycja 2013/2014 została zainaugurowana w naszej szkole przez klasy III a i II b integracyjną, które wraz z paniami Anną Dorociak, Lucyną Łukomską i Anną Woźniak w dniu 20 września, wraz z wieloma innymi widzami w Polsce, obejrzały spektakl pt: „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach” z Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES.
To pierwszy w Polsce – i jak dotąd jedyny – spektakl o tematyce ekonomicznej przeznaczony dla szkół podstawowych. Bohaterem przedstawienia jest ciekawy świata Janek zagłębiający się w tajniki przedsiębiorczości. Pokazuje widzom jak od najmłodszych lat świadomie i rozsądnie zarządzać funduszami tak, by nie popaść w spiralę długu. Jak być kreatywnym i pomnażać fundusze.
Tematyka oszczędzania nie jest obca uczniom naszej szkoły, gdyż realizują oni projekt „Od Grosika do Złotówki”, który uczy dzieci gospodarowania i zarządzania.
Przedstawienia było wyjątkowe czego dowodem był podziw i wdzięczność młodej publiczności.
Rok szkolny 2012/2013
13 czerwca Telewizja Polska transmitowała ostatni przed wakacjami spektakl w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Uczniowie klas Ib, IIa, IV c i IV d uczestniczyli w emisji przedstawienia na podstawie ekologicznego opowiadania „Co w trawie piszczy” Lidii Amejko i Marcina Czuba w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek. Były to ciekawe lekcje przyrody i języka polskiego, wykorzystujące współczesne media.
5 czerwca br. uczniowie klasy I b integracyjnej i II a mieli okazję w sposób wirtualny przenieść się do Teatru Ludowego w Krakowie, by na żywo obejrzeć przedstawienie „Przygody Arka Noego”. W ten to niecodzienny sposób mali widzowie poznali opowiadanie o potopie w krakowskim zoo i ratowaniu zwierząt przez małego chłopca Arka Noego, który zabiera je na ponton i wywozi w bezpieczne miejsce. Przy okazji nasi milusińscy poznali główne zabytki Krakowa i posłuchali wpadających w ucho piosenek. W czasie antraktu uczniowie przysłuchiwali się wywiadom ze znanymi aktorami i reżyserami krakowskiej sceny, jak np. panem Jerzym Stuhrem czy Jerzym Fedorowiczem. Ta forma kultury przypadła młodym melomanom teatru do gustu i już z niecierpliwością czekają na kolejne wirtualne spotkanie z deskami teatru.