6-latek w mojej szkole – opis działań

Działania sześciolatków z klasy I a Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim Rok szkolny 2013/2014

W nowym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 5 powstała kolejna klasa pierwsza, której skład tworzą dzieci sześcioletnie. Rodzice zdecydowali, że ich pociechy wcześniej podejmą realizację obowiązku szkolnego. Pod koniec ubiegłego roku szkolnego 2012/2013 rodzice obecnej klasy pierwszej mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach otwartych, prowadzonych przez p. Beatę Olszak, która objęła wychowawstwo w klasie dzieci sześcioletnich. Była to doskonała okazja, aby zaobserwować, jak uczniowie klasy pierwszej pracują podczas realizacji zadań szkolnych, jakimi metodami posługuje się nauczyciel, aby maksymalnie aktywizować dzieci w kierunku zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. Odbyło się również spotkanie z Dyrektorem Szkoły p. Dorotą Cieśla oraz przyszłym wychowawcą klasy I a, p. Ireną Treska, podczas którego przedstawione zostały założenia Nowej Podstawy Programowej dla klasy pierwszej. Udzielono również odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania, czego efektem było powstanie w naszej szkole kolejnej klasy pierwszej, złożonej z dzieci sześcioletnich.

Uczniowie tej klasy chętnie podejmują zadania szkolne, w efekcie uzyskują bardzo dobre wyniki. Oprócz codziennych zajęć edukacyjnych, dzieci uczestniczą w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

W ramach wspierania rozwoju dziecka sześcioletniego, rozwijania jego zdolności, zainteresowań, zdobywania wiedzy i umiejętności, prowadzone są dodatkowo cykliczne zajęcia: „Spotkania ze sztuką”. Stwarzają one możliwość kontaktów ze sztuką, w różnych jej aspektach, rozwijają postawę twórczą dzieci, wyobraźnię, kreatywność, wrażliwość. Uczniowie uczestniczą w warsztatach plastycznych, tworzą własne „dzieła”, biorą udział w konkursach – zdobywają nagrody i wyróżnienia. Poznają twórczość popularnych pisarzy i poetów, biorą udział w lekcjach bibliotecznych w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim, interpretują poznane utwory, stosując różne środki wyrazu artystycznego, w tym technologię komputerową, realizując swoje pomysły w programie Paint. Słuchają muzyki, wiedzą, że muzyka może „malować dźwiękiem”. Rozwijają aktywność ruchową w zabawach muzyczno – ruchowych. Doskonala się wokalnie podczas zajęć Szklonego Chóru Dziecięcego „Gama”. Ciekawą formą dla dzieci są także lekcje muzealne, prowadzone przez pracowników Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz organizowane tam wystawy.

A oto w skrócie niektóre nasze działania:

Spotkanie integracyjne u progu rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014

Już za chwilę zabrzmi pierwszy dzwonek. Ale zanim to nastąpi, jest jeszcze czas, aby spotkać się i miło spędzić wakacyjne chwile we wspólnej zabawie. Takie spotkanie dzieci przyszłej klasy I a, rodziców oraz wychowawczyni Ireny Treski miało miejsce 28 sierpnia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim. Frekwencja dopisała. To wspaniała okazja do „przełamania pierwszych lodów”, wzajemnego poznania się dzieci, rodziców oraz nauczyciela – wychowawcy. W czasie spotkania były wspólne zabawy ze śpiewem, zawody sportowe, wielkie rysowanie kolorową kredą na płycie boiska oraz wspólny posiłek w stołówce szkolnej. A już za chwilę … będziemy spotykać się codziennie.

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA PIERWSZAKÓW

W piątek, 26 września 2013 r. w ramach cyklu „Spotkania ze sztuką” odbyły się w klasie I a warsztaty plastyczne. Prowadziła je studentka V roku Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych WPA w Kaliszu UAM w Poznaniu- Karolina Treska. Tematem warsztatów były „Jesienne drzewa” wykonywane w technice kolażu – z gazet, papierów kolorowych i bibuły. Dzieci uczyły się pracować w grupie. Panowała całkowita dowolność w interpretacji tematu. Uczniowie aktywnie przystąpili do zadania, a efektem dwugodzinnej pracy były kolorowe jesienne kompozycje.

Spotkanie z klasą IV b – integracyjną.

To była dla pierwszaków prawdziwa niespodzianka. Na spotkanie do naszej klasy przybyły starsze koleżanki i koledzy z klasy IV b integracyjnej wraz z wychowawczynią panią Danutą Adamik. Choć dzieli nas różnica wieku, z przyjemnością spędziliśmy kilkadziesiąt minut razem. Wymieniliśmy się doświadczeniami, jakie towarzyszyły nam od początku roku szkolnego. Starsi koledzy i koleżanki opowiadali nam o tym, jak wygląda nauka w klasie czwartej, pierwszoklasiści natomiast o tym, jak stawiają pierwsze kroki w klasie pierwszej oraz o tym, jak świetnie sobie radzą. Nie zabrakło również wspólnej zabawy. Maluchy otrzymały od starszych dzieci piękne, własnoręcznie wykonane zakładki do książek.

Nasze pierwsze konkursy

W czasie październikowego i listopadowego „Spotkania ze sztuką’, uczniowie klasy I a przygotowywali prace, aby wziąć udział w  pierwszych konkursach plastycznych. Wykonanie prac poprzedzone było wprowadzeniem do tematów konkursów. Pierwszy z nich dotyczył „Znaczenia bobrów przyrodzie”, drugi natomiast – bohaterów literackich w twórczości dla dzieci w utworach Juliana Tuwima. Korzystaliśmy ze zbiorów biblioteki szkolnej: albumów, atlasów, folderów, zdjęć oraz własnych doświadczeń. Potem mali autorzy uruchomili  wyobraźnię. Powstały ciekawe, barwne i niepowtarzalne prace, które, mamy nadzieję, zainteresują komisje oceniające wytwory dzieci. Było sporo frajdy        i radości z efektów twórczego działania

Podsumowanie XVIII Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej

Podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dziecięcego pt. ,,Woda źródłem życia na Ziemi” odbyło się 28 listopada 2013 r. w Kinie Przedwiośnie, w Krotoszynie. Organizatorem konkursu jest Krotoszyński Ośrodek Kultury.

Wśród laureatów znalazły się uczennice kl. I a: Kinga Kucharska i Natalia Leszczyńska, które za ciekawe i oryginalne prace otrzymały wyróżnienia na poziomie klas I-III.

Mam Talent – IV edycja

W środowe popołudnie, 27 listopada 2013 roku, już po raz czwarty odbył się w naszej szkole konkurs MAM TALENT. Jak zwykle cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. W pierwszym etapie udział wzięło 17 osób. Każdy uczestnik zaprezentował przed jury oraz licznie przybyłą publicznością swoje umiejętności wokalne. Po burzliwych naradach jury postanowiło przyznać dwa miejsca I.

Laureatami IV edycji Szkolnego Konkursu MAM TALENT zostali:

JAKUB ZIELEZIŃSKI z klasy I a , który zaśpiewał piosenkę pt.: ”Autostop”

VI Powiatowy Konkurs Plastyczny klas I-III ,,Świat dziecka w obrazach”

Po raz szósty, w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim 26 listopada 2013 r. odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego  ,,Świat dziecka w obrazach”. Patronat nad konkursem objął Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Z wielką radością i zadowoleniem nagrody odebrały uczennice klasy I a: Maja Witoń oraz Kinga Kucharska. Bardzo ucieszył nas sukces dziewczynek.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Wtorek 22 października 2013r. dla naszych pierwszoklasistów był dniem wyjątkowym, to właśnie tego dnia oni są najważniejsi w szkole. Pani Dyrektor Dorota Cieśla rozpoczęła uroczystość ślubowania przemówieniem, po czym odczytała słowa ślubowania pierwszoklasistów: ”Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Następnie w obecności zaproszonych gości, rodziców i nauczycieli uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie.

Aktu pasowania dokonała obecna na uroczystości Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Miasta oraz Aleksander Ziobro Dyrektor Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu. Podczas Ślubowania towarzyszyły dzieciom Panie Dyrektor przedszkoli do których do niedawna uczęszczali nasi pierwszoklasiści, Przewodniczący Rady Osiedla „Krępa” Stanisław Ratajczak, Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Milewska oraz Rodzice. Dzieci na pamiątkę otrzymały dyplom ślubowania i pióro z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem każdego ucznia ufundowane przez Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka.

Po ślubowaniu wszyscy obejrzeli przedstawienie pt. „Akademia Pana Kleksa”.

Z wizytą w NETTO – Października 2013r.

To był dzień niezwykłych wrażeń. Udaliśmy się tam na zaproszenie kierownika sieci sklepów NETTO oraz rodziców dzieci, którzy są pracownikami pobliskiego sklepu. Poznaliśmy zasady funkcjonowania marketu, pracę kierownika sklepu, sprzedawcy oraz kasjera. Za przyniesione kieszonkowe zakupiliśmy karmę dla zwierząt ze schroniska. Każdy z nas miał okazję wybić na kasie cenę zakupionego produktu i dokonać zapłaty z pomocą kasjera. To była pouczająca lekcja. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc zwierzętom. Dużą frajdę sprawiły nam sklepowe gadżety i żółte jak słońce baloniki.

Z wizytą u Misia Uszatka

W czwartek 14 listopada uczniowie kasy I a i II a pod opieką wychowawców: p. Ireny Treski, p. Beaty Olszak oraz mamy – p. Karoliny Laske udali się z wizytą do Publicznego Przedszkola nr 9 im. Misia Uszatka, mieszczącego się przy ul. Jana Brzechwy 2. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia. Dzieci z trzech grup 5 – i 6 – latków przygotowały przedstawienie pt. „Jarzynki babci Balbinki”. Były recytacje, piosenki oraz piękna scenografia i ciekawe stroje aktorów. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl, nagradzając maluchów wielkimi brawami. Przekonaliśmy się, że warzywa są bardzo zdrowe, mają dużo witamin i powinny być jednym ze składników naszego codziennego jadłospisu. Na zakończenie panie poczęstowały nas smacznymi jabłuszkami. My również przygotowaliśmy dla maluchów słodkie niespodzianki. Za zorganizowanie spotkania dziękujemy paniom: Małgorzacie Kierzkowskiej, Monice Ratajczak, Hannie Boczek, Sławomirze Perz, Annie Wiertelak i Katarzynie Kurdziel. Była to również okazja do odwiedzenia swojego przedszkola oraz nauczycieli, którzy tak niedawno sprawowali opiekę nad naszymi uczniami. Czekamy na rewizytę.

Bliżej poezji Juliana Tuwima

W czwartek 28 listopada 2013 r. dzieci z klasy I a wraz z wychowawczynią Ireną Treska oraz mamą – Karoliną Laske – odwiedziły Filię dla Dzieci Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi. W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci Juliana Tuwima. Twórczość tego poety jest dzieciom bliska i znana, stąd powód naszej wizyty w bibliotece. Zajęcia z dziećmi prowadziła kierowniczka biblioteki – pani Mariola Grabarczyk. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą życia i twórczości poety. Wysłuchaliśmy ilustrowanej wersji wiersza pt. „Lokomotywa” w interpretacji Piotra Fronczewskiego. Sprawdzeniem uważnego słuchania było umieszczenie przez dzieci w oknach wagonów sylwet ludzi, zwierząt, przedmiotów podróżujących pociągiem. Z wielką radością recytowaliśmy wspólnie wiersz „Okulary”. Okazało się, że nasz kolega Jaś zna cały wiersz na pamięć, co wywołało u wszystkich wielkie uznanie. Zapoznaliśmy się z nowościami wydawniczymi biblioteki. Powstały również ciekawe prace plastyczne, które mogliśmy zabrać do domu na pamiątkę ciekawej i twórczej wizyty w bibliotece.

Nie święci garnki lepią …

… potrafią to robić dzieci z klasy I a, które we wtorek 19 listopada odwiedziły gościnne mury Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Wzięły udział w lekcji muzealnej: „Jak pracowali pierwsi garncarze”, którą prowadziła pani Katarzyna Bielawska. Uczniowie poznali pojęcia związane z archeologią, proste narzędzia, którymi posługiwali się pierwsi garncarze, własnymi dłońmi mogli „dotknąć historii”, aż wreszcie nadeszła chwila, w której do głosu doszła ich wyobraźnia. Z szarej gliny powstały pomysłowe i niepowtarzalne naczynia, całkiem podobne do tych, które lepili dawniej garncarze. Zabraliśmy je z sobą do szkoły. Kiedy wyschną, ozdobimy je – będą pamiątką naszego spotkania z historią. Dodatkowo duże wrażenie wywarła na nas makieta naszego miasta. Była to lekcja inna, niż zwykle.

Potrafimy pracować w grupie

– zgodnie realizujemy różne ciekawe zadania, prezentujemy to, co uda się nam wspólnie wypracować.

Pierwszoklasiści śpiewają w szkolnym chórze „ GAMA”.

Koncert Pieśni Patriotycznych „Legiony, to żołnierska nuta”.

Kolędowanie w NETTO.

Wigilia dla mieszkańców Osiedla Nr 3 „Krępa”.

Koncert kolęd „Nasze małe kolędowanie”.

Koncert kolęd dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Jeszcze pachnie świętami… .

Kto nie wierzy, niech czym prędzej uda się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na wystawę szopek bożonarodzeniowych i akcesoriów kolędniczych. W ramach zajęć „Spotkania ze sztuką” wystawę odwiedziła klasa I a z wychowawcą p. Ireną Treska i mamą jednego z uczniów, p. Kamilą Konieczną. Pani Katarzyna Bielawska, która oprowadzała nas po wystawie, uchyliła rąbek tradycji polskich, związanych z budową szopek oraz zwyczajem chodzenia po kolędzie. Zobaczyliśmy postacie, które zazwyczaj chodzą w orszaku kolędników, dowiedzieliśmy się, jaką pełnia rolę w tym orszaku oraz podziwialiśmy oryginalne stroje. Niektóre z nich wywarły na nas szczególne wrażenie. Przekonaliśmy się, że warto poznać i pielęgnować nasze polskie tradycje.

Nasz pierwszy szkolny bal

To był niezwykły dzień. Długo przygotowywaliśmy się do niego. Dzięki naszym rodzicom udało się nam ubrać wymarzone stroje karnawałowe. Były bardzo zróżnicowane. Nie zabrakło nawet mam – tajemniczych wodzirejek. Wreszcie usłyszeliśmy pierwsze dźwięki muzyki, no i… ruszyliśmy w tany. Zabawa była super. W trakcie była przerwa na odpoczynek. Mamy zadbały także o smaczny poczęstunek, który dodał nam sił do dalszej zabawy. Nasz pierwszy bal uważamy za bardzo udany.

_________________________________

Przedstawione niżej zadania realizowane były w roku szkolnym 2012/2013 w klasie I a,

do której uczęszczały wyłącznie dzieci sześcioletnie.

I. Informacja o realizowanych zadaniach.

1. Odbył się cykl spotkań pod hasłem „Bliżej przyrody”, oparty na systematycznej współpracy z Południowowielkopolską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (www.pwg.otop.org.pl). Odwiedzili nas czołowi działacze tej Grupy:

– Janina Bartuzi z prelekcjami „Ptaki blisko nas” i „Jak gniazdują ptaki?”

– uznany fotografik i filmowiec przyrodniczy Artur Homan, autor wielokrotnie nagradzanego filmu „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”;

– lider Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Paweł Dolata z prelekcjami: „Zimowanie i dokarmianie ptaków” ,„Blisko bocianów” , „Dzień Bociana Białego”;

– Krzysztof Kolenda z prezentacją „Płazy i gady oraz ich ochrona”;

– Wojciech Szukalski z pogadanką „Amadyny, czyli żywe ptaki w naszej klasie”;

W marcu 2013 r. wraz z panem Pawłem Dolatą odbyliśmy wycieczkę do Kalisza, aby na Prośnie obserwować zimujące ptaki wodne.

Systematycznie od przylotu bocianów śledziliśmy losy pary, a potem samotnego bociana białego na gnieździe z kamerą w Przygodzicach przez obraz kamery www.bociany.ec.pl

Odbyliśmy spacer ścieżką edukacyjno-ekologiczną nad zbiornikiem Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim oraz wycieczkę do parku przypałacowego i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W klasie hodowaliśmy poczwarki motyla latolistka cytrynka od p. Elżbiety Dominiczak. Po przepoczwarczeniu wypuściliśmy motyle na wolność – był to Dzień Motyla.

Uczniowie klasy Ia z wychowawczynią przygotowali kurs edukacyjny na www.supermemo.net.pl, w którym umieszczone zostały informacje dotyczące Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wcześniej wybraliśmy się na wycieczkę do tego parku.

Trzy uczennice klasy Ia zostały laureatkami konkursu „Listy dla Ziemi”, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii IV Ogólnopolskiego Dnia Recyklingu.

Jedna z uczennic otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym „Las zaprasza nas”, zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

2. Odbywały się comiesięczne lekcje biblioteczne w bibliotece szkolnej; dzieci realizowały specjalnie dla nich przygotowane karty zadań. Dokonywały systematycznych wypożyczeń literatury dziecięcej. Znaczna część dzieci samodzielnie czytała wypożyczone książki.

3. Prowadzenie zajęć poza terenem szkoły – Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim – zwiedzanie wystawy i lekcja plastyczna z pracownikiem; Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim – projektowanie i stylizacja ubioru, walory odżywcze warzyw; Szpitalny Oddział Ratunkowy – zwiedzanie z lekarzem i ratownikiem medycznym; Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim – zwiedzanie siedziby i pojazdów z pracownikiem; Szkoła Muzyczna – wysłuchanie koncertu; Ostrowskie Centrum Kultury – przedstawienie „Historia zaginionego Papierka”; Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu – przedstawienie „Piotruś Pan”; Jarmark Bożonarodzeniowy – parada Teatru Kubika; muzeum – zamek Czartoryskich w Gołuchowie – zwiedzanie z przewodnikiem.

II. W efekcie podejmowanych działań.

1. Dzieci stały się otwarte na otaczającą przyrodę. Poznały rośliny oraz zwierzęta występujące w ich najbliższym środowisku. Obecnie same zwracają na nie uwagę w czasie wspólnych i samodzielnych wyjść. Nabyły postaw proekologicznych. Poznały zwyczaje oraz życie bociana białego. Poprzez bezpośrednią obserwację poznały cykl rozwojowy motyli.

2. Uczniowie poznali tytuły oraz autorów wybranych książek dla dzieci. Potrafią wypowiedzieć się na temat swoich ulubionych książek. Korzystają z biblioteki, szanują książki. Czytają wybrane utwory z zachowaniem odpowiedniej dykcji, intonacji i interpunkcji.

3. Uczniowie wiedzą, czym jest galeria plastyczna, poznali nazwiska artystów związanych z naszym rejonem; po wizycie w Szkole Muzycznej niektóre osoby przystąpiły do egzaminu wstępnego do tejże szkoły; dzieci dowiedziały się jak wygląda dzień pracy ratownika medycznego, lekarza, strażaka; uczniowie zapoznali się z wybranym repertuarem teatralnym, poznali walory przyrodnicze i zabytkowe Gołuchowa.

III. Współpraca z organizacjami i instytucjami.

1. Południowowielkopolską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim;

2. Filia nr 7 Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży w Ostrowie Wielkopolskim, biblioteka szkolna;

3. Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Ostrowie Wielkopolskim, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowskie Centrum Kultury, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu;

IV. Kontynuacja prowadzonych działań.

Obecnie dzieci uczęszczają do klasy II. W dalszym ciągu kontynuujemy wypracowane wcześniej formy:

1) Systematycznie uczestniczymy w konkursach plastycznych na terenie miasta, powiatu oraz całego kraju, w których dzieci otrzymują nagrody i wyróżnienia.

2) Raz w miesiącu odbywają się lekcje biblioteczne w Filii dla Dzieci Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi.

3) Odwiedzamy Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i korzystamy z proponowanych lekcji muzealnych.

4) Kontynuujemy współpracę z Południowowielkopolską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – wspólne spacery do Parku Miejskiego , gościnnie na lekcjach.

5) Aktywnie włączamy się w życie szkoły – udział w apelach, realizacja programów: „Od grosika do złotówki” oraz „Szkoła z klasą 2.0”.

Prezentacja – dobre praktyki

Beata Olszak

Wychowawca obecnej klasy II a

Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim

ul. Grabowska 1– 3

63-400 Ostrów Wielkopolski