Ptaki wiosną
Uczniowie klasy Ia wraz z wychowawczynią od początku roku szkolnego realizują innowację pedagogiczną „Poznajemy przyrodę Ostrowa Wielkopolskiego oraz jego okolic”. Jej celem, jak sama nazwa sugeruje, jest poznawanie przyrody oraz walorów krajobrazowych Ostrowa Wielkopolskiego i jego najbliższych okolic. Przewodnikami w tych działaniach są członkowie Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz wychowawczyni klasy. Do tej pory zajęcia w klasie oraz w terenie przeprowadzili dla nas Janina Bartuzi i Paweł Dolata.
Pana Pawła zaprosiliśmy ponownie, aby tym razem opowiedział nam o ptakach, które są symbolem polskiej wsi, czyli o bocianach białych. Dzieci dowiedziały się między innymi, jakie są rozmiary i waga dorosłego bociana, co jest jego menu, jaką drogę przemierza z Afryki, aby dotrzeć do swojego miejsca gniazdowania w Polsce. Prowadzący opowiedział dzieciom o tym, jak przebiega obrączkowanie tych ptaków oraz czemu ono służy. Omówił też działania czynnej ochrony bocianów, prowadzone przez Południowowielkopolskiej Grupy OTOP. Na koniec Paweł zaprezentował dzieciom zdjęcia, ukazujące przygodzickie gniazdo z kamerą w tle – czyli zupełnie inaczej, niż dzieci oglądają je z ekranów komputerów. Śledzimy ich losy na stronie www.bociany.ec.pl, dzieci mają nawet specjalne dzienniki obserwacji.
Poza prelekcją dotyczącą bociana białego, pan Paweł przygotował dla dzieci quiz ze znajomości ptaków, które mieliśmy okazję obserwować podczas wycieczki do Parku Miejskiego 6 kwietnia tego roku. Większość dzieci świetnie rozpoznała na zdjęciach kosa, sójkę, szpaka, ziębę oraz parę kaczek krzyżówek. Mam nadzieję, że nasze umiejętności ornitologiczne nadal będziemy rozwijać.
O ptakach lubią posłuchać również uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczynią Anną Dorociak. Dlatego również oni zaprosili tego samego dnia pana Pawła, choć z innym tematem. Przy wcześniejszej wizycie opowiadał o ptakach pozostających w Polsce na zimę lub do nas na ten czas przylatujących; teraz o wiosennych przylotach ptaków i okresie lęgowym: od toków, przez składanie i wysiadywanie jaj, do piskląt. Omówione zostały: kos, pliszka siwa, potrzeszcz, pustułka, puszczyk, skowronek, słowik szary, sójka, sroka, mewa śmieszka, zięba, oraz herbowy ptaki Polski – orzeł bielik.