Czarodziejskie Drzewo dla Ostrowa Wielkopolskiego i naszej szkoły

Data: 12 października, 2016

Statuetkę “Czarodziejskie Drzewo” otrzymało miasto Ostrów Wielkopolski podczas zorganizowanej przed Klub Gaja inauguracji 14. Święta Drzewa w Warszawie. Ostrów Wielkopolski został wyróżniony jako jedyny samorząd za akcję sadzenia drzew zorganizowaną w ubiegłym roku wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Mieszka I oraz Nadleśnictwem Antonin.

Miasto Ostrów Wielkopolski zostało laureatem nagrody  “Czarodziejskie Drzewo 2016” za posadzenie 2000 drzew w nowo tworzonym Parku 600-leci i w ogrodach mieszkańców oraz szeroką współpracę z Nadleśnictwem Antonin oraz Szkołą Podstawową nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim.Święto Drzewa obchodzone jest co roku w październiku. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób wzrasta nie tylko zalesienie i zadrzewienie kraju, ale także świadomość ekologiczna zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W minionej 13. edycji Święta Drzewa posadzonych zostało blisko 40 000 drzew. Od początku programu dzięki zaangażowaniu ponad 620 000 osób posadzonych zostało blisko 780 000 drzew.

– Nasza akcja sadzenia drzew wpisuje się nie tylko w akcję Święta Drzewa promowaną przez Klub Gaja, ale także w w ogólnoświatową akcję ONZ “Miliard drzew dla planety” – mówi prezydent Beata Klimek. – Cieszę się, że nasze działania zostały dostrzeżone i wyróżnione już po pierwszej tego typu akcji w naszym mieście. Zamierzamy ją kontynuować, bo chcemy, żeby nasze miasto było zielone, ale także dlatego, że to jeden z elementów walki ze złej jakości powietrzem w naszym mieście.

Program Święto Drzewa realizowany jest przez Klub Gaja od 2003 roku. To szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja nagradza statuetkami Czarodziejskiego Drzewa. Twarzą akcji jest znany aktor Bartłomiej Topa.

– Święto Drzewa to święto dla przyszłości –zaznaczyła Anna Malinowska z Lasów Państwowych, które od14 lat są partnerem strategicznym tego programu. Jak dodała – Warto sadzić drzewa mimo faktu, że efekty akcji będą widoczne dopiero za klika lat. W tym roku promujemy sadzenie drzew wśród pól. To jest ważne nie tylko dla rolników, bo oni mają wymierne korzyści z sadzenia drzew i krzewów na miedzach, ale to jest ważne dla przyrody. Takie miejsca są zamieszkiwane przez zwierzynę drobną, która nie ma się gdzie schronić.

Na sadzenie drzew, jak co roku, przybył aktor Bartłomiej Topa.

To co tutaj robimy ma przełożenie globalne – jestem o tym szczerze przekonany – powiedział. Zaznaczył również, że  rolą osób znanych z mediów jest wspieranie ważnych inicjatyw.

Natomiast Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy,zapowiedział, że jeszcze w tym roku z inicjatywy warszawskiego magistratu zostanie zasadzonych kilka tysięcy drzew.

Jesteśmy na terenie jednego z największych parków w stolicy. Areał Pole Mokotowskie będzie się niebawem powiększał. Wkrótce będziemy zagospodarowywać część parku, którą niegdyś zajmowała baza MPO. Dzięki konsultacjom społecznym udało nam się wyznaczyć kierunek zmian, które przejdzie park – dodał.

W Ostrowie Wielkopolskim kolejna edycja Święta Drzewa zaplanowana jest na 23 października.

W tym roku Klub Gaja zachęca do sadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów. Nie tylko w miastach, parkach i lasach ale także na terenach rolniczych. Drzewa przydrożne, aleje, kępy i remizy czy stare samotne drzewa stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników. Dlatego inaugurację Święta Drzewa rozpoczęto posadzeniem wiśni ptasiej,  której owoce są doskonałym źródłem pokarmu dla ptactwa oraz buków, których orzeszki są przysmakiem dla wiewiórek, saren, ptaków i myszowatych.

Zródło: Biuro Prasowe UM Ostrów Wlkp

 

Skip to content