VII DNI INTEGRACJI W NASZEJ SZKOLE

Data: 28 listopada, 2011

Jak co roku w listopadzie w naszej szkole obchodziliśmy Dni Integracji. Tegoroczne – już siódme – okazały się wyjątkowe pod wieloma względami. Po raz pierwszy zmieniona została ich forma, czas ich trwania wydłużono do tygodnia, ponadto w związku z obchodami dziesiątej rocznicy utworzenia w szkole pierwszej klasy integracyjnej tydzień kończył się specjalnie na tą okazję przygotowaną galą.

„Tak niewiele nas różni” – pod tym hasłem cała społeczność szkolna od 21 do 25 listopada zapoznawała się z historią integracji w naszej szkole, rodzajami niepełnosprawności i sposobami niesienia pomocy mniej sprawnym kolegom i koleżankom. Rodzice podczas zebrań mieli okazję przybliżyć sobie historię klas integracyjnych w naszej placówce, oraz dowiedzieć się jak funkcjonuje taka klasa i jakie dzieci do niej trafiają. Poznać korzyści jakich doświadczają w tym zespole zarówno dzieci zdrowe jak i niepełnosprawne.

W poniedziałek uczniowie i nauczyciele integrowali się z osobami niepełnosprawnymi nosząc przygotowane wcześniej znaczki lub plakietki z symbolami, które kojarzyły się z niepełnosprawnymi. Ponadto w tym dniu wszystkie klasy wzięły udział w specjalnie przygotowanych lekcjach wychowawczych, w czasie których mieli okazję zapoznać się z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz spróbować wczuć się w role kolegów i koleżanek niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, poznać sposoby porozumiewania się osób niedosłyszących i niedowidzących. Była to dla wielu z nich z cała pewnością świetna lekcja życia i tolerancji.

Kolejnym etapem VII Dni Integracji były Rodzinne Rozgrywki Sportowe. Gwarem, śmiechem oraz serdecznym dopingiem wypełniła się sala gimnastyczna we wtorkowy wieczór, kiedy to naprzeciw siebie stanęli uczniowie klas integracyjnych oraz ich rodzice. Najlepszą nagrodą dla wszystkich był na pewno wspólnie spędzony czas i radosna, beztroska zabawa.

W podobnym duchu upłynął środowy poranek i Szkolne Zmagania Klas Integracyjnych, w czasie których – w związku ze stuleciem szkoły – nawiązaliśmy do dawnych gier sportowych oraz podwórkowych. Uczniowie poznawali zabawy swoich rodziców i dziadków, mamy nadzieję, ze wiele z nich wejdzie na stałe do ich codziennych zabaw podczas przerw.

 

Przez cały tydzień podczas wszystkich lekcji nauczyciele w klasach IV – VI nawiązywali do historii niepełnosprawności, omawiali utwory osób niepełnosprawnych bądź o niepełnosprawnych oraz zapoznawali się z sylwetkami takichże twórców i ich dziełami. Podczas zajęć z języków obcych poznawali słownictwo powiązane z tematyką.

Zakończenie VII Dni Integracji odbyło się w dwóch częściach. W godzinach dopołudniowych klasy integracyjne zaprezentowały swój dorobek artystyczny przed całą społecznością szkolną, rozwiązane zostały ogłoszone już wcześniej konkursy na nowe logo integracji oraz konkurs plastyczny pod hasłem „Tak niewiele nas różni”. Jednocześnie Zespół do spraw Integracji wyróżnił tytułem Przyjaciela Integracji swego wieloletniego przewodniczącego, nauczyciela, który był pomysłodawcą i współtwórcą pierwszej klasy integracyjnej w naszej szkole – medal oraz specjalne podziękowania otrzymała pani Danuta Adamik.

W części popołudniowej uczestniczyło wielu gości specjalnych, którzy wzięli udział w specjalnie na tą okazję przygotowanej gali dziesięciolecia integracji.

Jeszcze w październiku zostały ogłoszone dwa konkursy pod hasłem „Tak niewiele nas różni”. Na pierwszy konkurs plastyczny odpowiedziało bardzo wiele dzieci z klas I-III, wśród których zostali wyłonieni następujący laureaci:

 Na poziomie klas I:

I miejsce – Weronika Sołtysiak kl.I D

II miejsce – Julia Skrzypczak kl. I A

III miejsce – Julia Sieradzka kl. I D

Na poziomie klas II:

I miejsce – Dominika Skowrońska kl. II C

II miejsce – Patryk Marczak  kl. II A

III miejsce – Zuzanna Laske kl. II C

Na poziomie klas III:

I miejsce – Aleksandra Mierzejewska kl. III A

II miejsce – Marta Sztukowska kl. III A

III miejsce- Aleksandra Sołtysiak kl. III A.

Drugi konkurs dotyczył projektu nowego logo klas integracyjnych. Zwycięzcą okazał się Kacper Szczuk z klasy I D.

Koordynatorkami obu konkursów były pani Małgorzata Moneta-Molska i Katarzyna Krawczyk.