IX Zmagania Klas Integracyjnych IV – VI Południowej Wielkopolski

24 listopada 2014 roku w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego odbyły się  IX Zmagania Klas Integracyjnych Południowej Wielkopolski organizowane przez Szkołę Podstawową nr 5. Na zaproszenie organizatorów imprezy odpowiedziały zaprzyjaźnione szkoły z Hanulina, Kalisza, Jarocina, Konina oraz dwie placówki z Krotoszyna. W zmaganiach wzięła także udział drużyna gospodarzy.

Otwarcia tegorocznych zmagań pod hasłem „Wróżki, czarodzieje i czarownice” dokonała wicedyrektor SP 5 Izabela Potasznik. Zgromadzonych gości powitała również Hanna Kolińska – Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, która życzyła uczestnikom dobrej zabawy i przekazała słodki upominek.

Każda ze szkół została wcześniej poproszona przez organizatorów o przygotowanie krótkiej prezentacji. Dzieci i ich opiekunowie wykazali się ogromną inwencją – przebrali się za wróżki, czarodziejów i czarownice i wymyślili mnóstwo zaklęć. Komisja i zaproszeni goście mogli obejrzeć paradę, podczas której uczniowie zaprezentowali swoje stroje.

Zmagania Klas Integracyjnych prowadziły Thea i Mafalda – dwie przyjazne dzieciom czarownice, które zapoznały wszystkich z Kodeksem Magii i prowadziły przez kolejne zadania.

Uczniowie próbowali swych sił w wielu konkurencjach wiążących się z hasłem przewodnim. Odbyła się lekcja zaklęć, w czasie której uczestnicy musieli rozszyfrować zaklęcie zakodowane szyfrem Cezara. Podczas lekcji eliksirów i mikstur uczniowie robili wulkan czarownicy, według przepisu z Księgi Magii. Lekcja zielarstwa to rozpoznawanie ziół i przypraw po zapachu. W planie lekcji była również lekcja projektowania, w czasie której uczestnicy projektowali strój dla wylosowanej przez siebie czarownicy. W związku z tym pojawiła się wiedźma kucharka, morska, baletnica, ogrodniczka, weterynarz, naukowiec i strojnisia. Na zakończenie pierwszej części uczniowie musieli wykazać się dobra współpracą przelewając z kubka do kubka „wodę życia”.

Nad całością czuwała komisja konkursowa w składzie: Violeta Miszkin – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim, Agnieszka Milewska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5, Izabela Michalak – przedstawiciel Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II oraz Daria Karbowiak – absolwentka pierwszej klasy integracyjnej, która powstała w naszej szkole.

W drugiej części atmosferę rozgrzały jeszcze bardziej zmagania sportowe. Drużyny musiały się wykazać szybkością i zręcznością. Ogromne emocje i radość towarzyszyły zwłaszcza wyścigom na miotłach.

Zespoły rywalizowały zaciekle, mimo, iż każdy z uczestników zmagań wiedział, że w imprezie nie ma przegranych i wygranych – wszyscy są zwycięzcami. Taka jest idea organizowanych od lat Dni Integracji. Dzieci pełno i niepełnosprawne walczą i bawią się ramię w ramię, pomagając sobie wzajemnie oraz ucząc się tolerancji, otwarcia na drugiego człowieka.

Konkurencje sportowe dowiodły, że wózek inwalidzki nie jest żadną przeszkodą w tym, aby wziąć udział chociażby w wyścigach z piłką. Uczniowie dopingowali swoich kolegów i koleżanki niezależnie od tego, na którym miejscu ukończyli wyścig i każdy zawodnik dobiegający do mety witany był tak samo entuzjastycznie.

Na pożegnanie czarownice wraz z panią Izą Kuszą – licencjonowanym instruktorem Zumby – rozruszały wszystkich uczestników zumbą i wręczyły nagrody w konkursach plastycznym, literackim i fotograficznym, jakie towarzyszyły tegorocznym Dniom Integracji w Szkole Podstawowej nr 5.

Na zakończenie każda z drużyn oprócz wspaniałych upominków otrzymała pamiątkowy dyplom, a także piękny puchar wręczany w imieniu Jarosława Urbaniaka Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego przez Krystynę Pichet – Kierownika Referatu Oświaty Urzędu Miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego oraz Dorotę Cieślę – Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5.