„Od grosika do złotówki”

Program „Od grosika do złotówki” adresowany jest do uczniów klas II i III szkoły podstawowej. Propozycje zawarte w Programie stanowią unikalną na polskim rynku edukacyjnym ofertę wzbogacającą doświadczenia dzieci o wiedzę i umiejętności przydatne we współczesnym świecie jako początek edukacji ekonomicznej najmłodszych.

Podejmowane w ramach programu działania mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów, a stawiane dzieciom zadania umożliwiają nabycie praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Uczniowie zyskują możliwość podejmowania zadań o różnym stopniu trudności, których celem jest stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności w podejmowaniu decyzji finansowych, umacnianie wiary we własne siły i możliwości oraz zachęcanie do realizacji zamierzonych celów.

CZEŚĆ TO MY KLASY II

W miesiącu styczniu zaczynamy międzygalaktyczną podróż. Po zapoznaniu się z listem od Grosika startujemy na planetę Grosik. To tutaj poznamy pojęcia: moneta, banknot, nominał, bilon, awers i rewers, złoty i grosz. Każdy z nas podróżników poćwiczy sobie umiejętność przeliczania pieniędzy.

UCZYMY SIĘ PRZECHOWYWAĆ OSZCZĘDNOŚCI

W marcu uczniowie odbyli podróż po planecie Skarbonka. Wprowadziła ona dzieci w tematykę oszczędzania – gromadzenia nie tylko pieniędzy, ale też oszczędzania środowiska przyrodniczego, przedmiotów codziennego użytku, własnego zdrowia, czasu własnego i innych.  Podróżnicy ustalili w jaki sposób można przechowywać pieniądze.

W KWIETNIU STARTUJEMY NA PLANETĘ ZABAWKA

W ciągu czwartego miesiąca naszej galaktycznej podróży poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat reklamy i jej wpływu na decyzje dotyczące zakupów. Uczyliśmy się, w jaki sposób „nie dać się reklamie”. Omówiliśmy rady na udane i racjonalne  zakupy, poznaliśmy sposoby wyboru najlepszego produktu.  Na zakończenie pobytu na planecie  Zabawka wykonaliśmy „Klasową mapę dobrych zakupów”.

GROSIKOWA MAJÓWKA

To już maj! Wyruszamy na dalszą wyprawę z Grosikiem. Podczas Grosikowej majówki, dowiemy się skąd się biorą śmieci? Poznamy zasady segregacji odpadów, co to recykling, wykonamy prace przestrzenne z różnorodnych odpadów “z niczego coś”.

W CZERWCU PLANUJEMY WAKACJE Z GROSIKIEM

Zbliżają się wakacje, rozstajemy się ze szkołą na dwa miesiące. W czasie naszej ostatniej podróży międzygalaktycznej w tym roku szkolnym przypomnieliśmy  sobie jak bezpiecznie i przyjemnie spędzać wakacje. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie przechowywać pieniądze podczas wakacyjnych wędrówek, jak racjonalnie wydawać oszczędności. Poznaliśmy nowe pojęcia: gotówka, depozyt, dług, zwrot długu. Rozumiemy już znaczenie określeń: „Mieć zaskórniaki”, „Trzymać pieniądze na czarną godzinę”, „Trzymać się za kieszeń”. Składając sobie wakacyjne życzenia postanowiliśmy, że będziemy kontaktować się ze sobą, pisać listy, kartki, SMS-y.  Ciekawe przygody i wydarzenia opiszemy w „Wakacyjnym pamiętniku”.