Kącik zaczytanych

„ Kącik Zaczytanych”

W listopadzie 2018 roku proponujemy książkę z literatury młodzieżowej francuskiej:

Oskar i pani Róża.

Eric- Emmanuel Schmitt

Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska

Wydawnictwo: Znak

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar nie wierzył, że to możliwe, aż do spotkania z tajemniczą panią Różą, która ma za sobą karierę zapalniczki i umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Piękna, mądra i nie pozbawiona  humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się obliczu nieszczęścia. Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie? Może zmieni wasze życie… zachęcamy do jej przeczytania!


„Kącik Zaczytanych”

W kwietniu 2018 roku proponujemy książkę z literatury dziecięcej angielskiej:

Agencik i wielka kasa.

Joanna Nadin

Tłumaczenie: Iwona Zofia Żółtowska

Wydawnictwo: Akapit Press

Billy Grimshaw nie posiada się z radości – już niedługo ma się przenieść do pięknego, ogromnego domu! Wszystko za sprawą nowego członka rodziny, który lada moment ma przyjść na świat.

Tymczasem mama nagle traci pracę – to może wszystko zrujnować! Ale Billy nie załamuje się i robi to, co wychodzi mu najlepiej – układa plan. Przecież wystarczy stać się milionerem! Wszystko idzie nie tak, aż do momentu, gdy na jego drodze pojawia się tajemnicza koperta pełna pieniędzy…


W miesiącu styczniu 2018 roku – biblioteka poleca książkę zakupioną w ramach Projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite).

Justyna Bednarek

Wydawnictwo: Poradnia K sp. z o.o.

Cykl: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (tom 2)

Trzynaście nowych opowieści bestsellerowej książki Justyny Bednarek, zilustrowanych przez niezrównanego Daniela de Latour.

Postacie stworzone przez Justynę Bednarek pragną odmiany i przygód. Jak pokazuje autorka, dzięki swej ciekawości świata zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób i zwierząt. Pisarka uczy, że powinien to być cel każdego z nas – nieważne, czy jesteśmy człowiekiem, czy skarpetką.

Dzieci zapewne ucieszą się z nowych postaci jak malinowa skarpetka, która poleciała w kosmos; niebieska, która została muzą znanej pisarki; a czarna została superbohaterką.


„Kącik Zaczytanych”

W miesiącu grudniu 2017 roku – biblioteka poleca książkę zakupioną w ramach Projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Czarodziejka Lili i świąteczna magia.

Knister

Tłumaczenie: Joanna Mikołajczyk

Wydawnictwo: Papilon

Lili tak naprawdę nie jest czarodziejką. Jednak pewnego dnia znajduje niezwykłą księgę należącą do roztrzepanej czarownicy Surulundy Knorks. Z ciekawości postanawia wypróbować kilka zaklęć. Niestety, magia często przynosi niespodziewane konsekwencje.

Lili, zniechęcona przedświątecznym szaleństwem, postanawia wypróbować swoje magiczne zdolności w centrum handlowym.

Aż trudno uwierzyć, co wyczaruje!


„Kącik Zaczytanych”

W listopadzie 2017 roku-biblioteka poleca książkę zakupioną w ramach Projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska

Wydawnictwo: W.A.B.

Ta zima jest dla Andzi zupełnie inna niż wszystkie poprzednie. Pół roku temu zdarzyło się coś strasznego – umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co dawniej składało się na życie rodziny: za grą w chińczyka, rozmowami przy stole i za brzoskwiniowym sernikiem leczącym smutek. Przede wszystkim jednak brakuje jej wypraw do parku, w którym tata, zapalony ornitolog, uczył ją dostrzegać…

Ta książka przepełniona jest wieloma, bardzo mądrymi komentarzami i spostrzeżeniami. Czasem trudno ubrać w słowa uczucia, wyrazić to co się chce powiedzieć, lub to jakie emocje w danym momencie nami targają. Tymczasem w tej książce te najtrudniejsze wydawałoby się zdania płynął z ust małego jeszcze dziecka. 


„Kącik Zaczytanych”

W miesiącu październiku – biblioteka poleca książkę zakupioną w ramach Projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego

Liz Pichon

Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Zabawne perypetie szkolne jedenastoletniego chłopca, Tomka Łebskiego. Tomek chodzi do piątej klasy szkoły podstawowej. Lubi rysować, łatwo daje się ponieść wyobraźni i nie może się skupić na lekcjach. Często kłóci się ze swoją starszą siostrą Danką, nie oddaje na czas prac domowych i lubi płatać figle przemądrzałemu koledze z klasy, Markowi. Tomek jest miłośnikiem zespołu rockowego 3PACZKA….


„Kącik Zaczytanych”, w miesiącu maju – biblioteka poleca

Z przygód krasnala Hałabały

Krzemieniecka Lucyna

Powroty do lektur z dzieciństwa, które do dziś  zachwycają. Krasnala Hałabałę wymyśliła Lucyna Krzemieniecka, a właściwie Wiera Zeidenberg (11.05.1907 r. – 22.09.1955 r.), pisarka i poetka. “Z przygód krasnala Hałabały” to zbór krótkich opowiadań, których głównym bohaterem jest właśnie Hałabała. Opowiadania Krzemienieckiej to trochę proza, a trochę wiersz, zaś przygody sympatycznego krasnala są pretekstem do przedstawienia leśnego życia, czyli zwierząt, roślin i zmian zachodzących w przyrodzie, oczywiście z uwzględnieniem pór roku. Lucyna Krzemieniecka stworzyła bardzo mądry tekst, z ogromną dbałością o słowo, po prostu ciekawy i ładny pod względem językowym.

W miesiącu maju –  biblioteka poleca książkę dla dorosłych

Chata

William Paul Young

Tłumaczenie: Anna Reszka

“Chata”, opowieść o zrozpaczonym i wątpiącym ojcu, który spotyka się z Bogiem pod postacią jowialnej Murzynki. Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później…


W miesiącu kwietniu biblioteka poleca: Co to znaczy

Autor: Grzegorz Kasdepke

Wydawnictwo: Literatura

Kategoria: Edukacyjne

101 zabawnych historyjek, które pomagają zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń. Co to znaczy “czuć do kogoś miętę”, “mieć kiełbie we łbie” czy “wyglądać jak pięć minut”? Jeśli twoje dziecko stale zadaje ci takie kłopotliwe pytania, sięgnijcie razem po uroczą książeczkę Grzegorza Kasdepke “Co to znaczy…” Autor, który sam jest ojcem małego Kacperka, doskonale wie, jak w sposób lekki i zabawny wyjaśnić zagadki języka polskiego. Prosto, przystępnie i zrozumiale tłumaczy znaczenia najpopularniejszych związków frazeologicznych, z jakimi na co dzień stykają się dzieci. Jak zwykle u tego pisarza, dydaktyzm jest przesłonięty znakomitym poczuciem humoru. Jego opowiadania bawią w równym stopniu najmłodszych, jak i osoby dorosłe. “Co to znaczy…” to zbiór króciutkich i zabawnych historyjek o Bartusiu i jego rodzinie, znanych czytelnikom piątkowego dodatku dla dzieci “Gazety Wyborczej” – “Komiksowo”. Śmieszne ilustracje ułatwiają maluchom zrozumienie tekstu. Książeczka została wyróżniona nagrodą “Edukacja XXI”.

 


W miesiącu marcu  proponujemy  książkę z literatury faktu dla najmłodszych “Asiunia”  Joanny Papuzińskiej.

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak malej dziewczynki jest to strasznie trudne.


W miesiącu lutym  proponujemy  pozycję autorki przygód Pippi Pończoszanki –  Astrid Lindgren „Rasmus i włóczęga” w tłumaczeniu Ireny Szuch – Wyszomirskiej.

Wzruszająca opowieść o poszukiwaniu miłości i szczęścia. Dziewięcioletni Rasmus z domu dziecka marzy, że znajdzie kogoś, kto go pokocha i ofiaruje mu prawdziwy, ciepły dom rodzinny. Pewnego szczególnie pechowego dnia nieszczęśliwy i samotny Rasmus podejmuje decyzję o ucieczce. Po nocy spędzonej w szopie spotyka Oskara – włóczęgę. Razem wyruszają na wędrówkę. Czeka ich długa i niebezpieczna… przygoda.

 


W miesiącu grudniu biblioteka poleca pozycję “Wigilia Małgorzaty” autorstwa :India Desjardins

z ilustracjami Pascal Blanchet w tłumaczeniu  Jadwiga Jędryas

Wzruszająca książka obrazkowa o tym, że w Wigilię naprawdę zdarzają się cuda.

Małgorzata jak co roku spędza Wigilię samotnie. Tak jej wygodnie. Rodzinne święta ją męczą, zresztą w ogóle nie wychodzi już z domu – ma ponad osiemdziesiąt lat, a na zewnątrz czai się tyle niebezpieczeństw… Właśnie zamierza usiąść do kolacji przed telewizorem, gdy nagle zdarza się coś, co odmieni te święta – i wszystkie następne dni…

Magia tej niezwykłej historii przekracza granice wieku – choć jej subtelny urok w pełni docenią przede wszystkim dorośli. Książka nagrodzona jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień w dziedzinie ilustracji książkowej – BolognaRagazzi 2014.


W miesiącu październiku polecam  książkę pełną uroku, która zaraża wszechogarniającą radością życia. Świetna i dla dzieci, które często nie potrafią cieszyć się z tego, co mają i dla rodziców, którzy być może dzięki niej przystaną choć na małą chwilkę, by przyjrzeć się, ile szczęścia już posiadają.

pollyanna