Historia Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim

Szkoła na Krępie ma długą tradycję, w obecnym miejscu stoi już przeszło 100 lat. Najstarszy budynek, dziś już nie istniejący – drewniany barak, wybudowany został w 1895 roku. W 1901 roku postawiono budynek murowany, tzw. “małą szkółkę” a w 1911 roku duży gmach szkolny. W czasie wojny w tych budynkach mieściły się przejściowo niemieckie szkoły i szpital polowy.

Duży budynek był wielokrotnie rozbudowywany. W 1966 roku dobudowano lewe skrzydło, w którym mieściły się cztery sale lekcyjne, biblioteka i kancelaria. W 1992 roku oddano do użytku nowy, dwupiętrowy gmach z kilkunastoma salami lekcyjnymi, świetlicą i stołówką a w 1998 roku nowoczesną halę gimnastyczną, która stoi na miejscu dawnego baraku.

Szkoła nosi imię Mieszka I, nadane w 1966 roku, od 1986 roku ma również sztandar i hymn. W 1968 roku Szczepowi Harcerskiemu ZHP działającemu przy szkole nadano imię ” Bohaterów Westerplatte ” i wręczono sztandar harcerski.