Data: 11 listopada, 2019

Dnia 8 listopada 2019 r. w  Szkole Podstawowej nr 5  im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rozpoczęła się ona się od wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego  o symbolicznej godz. 11:11 w ramach włączenie się szkoły do akcji ogólnopolskiej “Szkoła do Hymnu“. Następnie zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas: 5f, 6b, 6c, 7a, 7d, 8a, 8b pod kierunkiem Anny Sikorskiej i Barbary Jurczak.

Spektakl był uczczeniem rocznicy, a jednocześnie wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy przypominali światu o swoich prawach do wolności i nie ustawali w trudzie głoszenia, że “jeszcze Polska nie umarła”. Był także refleksją nad postawami patriotycznymi współczesnej młodzieży, nad patriotyzmem dnia codziennego, który wymaga umiejętności współpracy, życzliwości, tolerancji i gotowości niesienia pomocy, a czasami rezygnacji z własnej wygody.