Ślubowanie klas pierwszych

Data: 26 października, 2012

W czwartek 25 października dziewięćdziesięciu ośmiu uczniów klas I naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie. Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia w ich życiu byli rodzice i bliscy, wychowawcy, dyrekcja i nauczyciele oraz zaproszeni goście, a wśród nich Dyrektor  Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu Pan  Aleksander Ziobro oraz Przewodniczący Rady Osiedla nr 3 „Krępa” Pan Stanisław Ratajczak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Milewska i ksiądz Dominik Juszczak. Dzień ślubowania jest tak szczególnie ważny, ponieważ uczniowie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Ceremonię uświetniły występy dzieci z klas starszych.

Na sztandar szkoły składali pierwszoklasiści w ozdobnych biretach swą pierwszą przysięgę: Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie zostali pasowani na uczniów i tym samym oficjalnie zostali przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej nr 5. Aby upamiętnić  to wydarzenie każde dziecko otrzymało od Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka pamiątkowy dyplom oraz pióro z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem, to piękna pamiątka na całe życie. Upominek ten z pewnością pomoże najmłodszym w nauce kaligrafii.

Jak co roku podczas uroczystości ślubowania do Księgi Patrona wpisali się również wyróżniający się swoją postawą przedstawiciele pozostałych klas.

Po części oficjalnej i wielu wrażeniach uczniowie klas IIa, IId, IIIa oraz IIIb integracyjnej przygotowani przez p. Annę Dorociak, p. Beatę Grzędę,  p. Annę Roszak, p. Danutę Adamik  p. Jana Gajnego oraz szkolny zespół “Rozspiewane Maluchy” prowadzony przez p. Irenę Treskę, przedstawili opowieść o przyjaźni, prawie i tolerancji, o tym, że nie można niczego osądzać pochopnie i nikogo oceniać na podstawie pozorów. Na scenie – zaaranżowanej na wiejską zagrodę – zaroiło się od głośnych kaczek, kolorowych kur, wesołych gęsi i indyków. Sztuka pod tytułem „Brzydkie kaczątko” nawiązywała swoją tematyką do haseł programu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”, w którym ostrowska Piątka bierze udział w bieżącym roku szkolnym.

Po tych wrażeniach, chwili wzruszenia ale i zabawy najmłodsi uczniowie udali się do sal, aby wraz z wychowawcami i swoimi gośćmi dalej świętować dzień, w którym stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim.